O rankingach i tytułach słów kilka

440

Postanowiłem przybliżyć nieco sprawy związane z rankingami odwiedzającym te strony warcabistom. Może dzięki temu, przynajmniej cześć z nich, przypilnuje niechlujnych działaczy i sędziów którzy mają przy swoim nazwisku więcej funkcji niż rzeczywistej wiedzy.

Zatem po kolei.

Mamy trzy tytuły międzynarodowe – mistrz FMJD, mistrz międzynarodowy oraz arcymistrz. Skrótowo oznacza się je odpowiednio mf, mi, gmi.  Są również oddzielne tytuły dla kobiet nazywane skrótowo mff, mif i gmif. Oczywiście panie mogą zdobywać również tytuły ‘open’ czy też ‘męskie’ (jak kto woli to nazywać).

Te zwyczajowe skróty pochodzą od tradycyjnych nazw tytułów w języku francuskim. Pewnie i u nas w najbliższej przyszłości przejdziemy na nomenklaturę angielską, jak to już sporo lat temu zrobili szachiści.

Tytuły można zdobyć poprzez wypełnienie norm, lub automatycznie za wynik. Zacznijmy od tytułów za wynik, które są nadawane bez względu na dotychczasowy dorobek zawodnika.
Tytuły automatycznie można zdobywać w następujących turniejach:

 1. Mistrzostwa Świata i Europy przy udziale min. 20 zawodników:
  – miejsca 1/3 -> gmi
  – 4/6 -> mi
  – 7/9 -> mf
 2. Mistrzostwa Świata i Europy kobiet przy udziale min. 14 zawodników:
  – 1/2 -> gmi
  – 3/4 -> mi
  – 5/6 -> mf
 3. Mistrzostwa Świata/Europy/Afryki przy udziale 16 zawodników:
  – 1/2 -> gmi
  – 3/4 -> mi
  – 5/6 -> mf
 4. Mistrzostwa Azji/Ameryki przy udziale min.16 zawodników: dla pierwszej trójki odpowiednio gmi/mi/mf
 5. Mistrzostwa Świata/Europy juniorów/juniorek:
  – 1 miejsce mf/mff, a jeżeli ten tytuł już ma to mi/mif
  – 2-3 mf/mff
 6. Mistrzostwa juniorów Afryki/Ameryki/Azji oraz ME kadetów – mf/mff za pierwsze miejsce.

Tytuły zdobywane poprzez wypełnianie norm.

 • Do zdobycia MF(f) należy zdobyć minimum trzy normy mf(f), mi(f) lub gmi(f) z łączną liczbą 30 partii.
 • Dla zdobycie tytułu MI(f) należy mieć już tytuł mf i zdobyć minimum trzy nowe normy mi lub gmi(f) z łączną liczbą 30 partii, oraz mieć ranking minimum 2250. Minimum jedna norma musi być wypełniona w turnieju klasy TIT.
 • By zostać arcymistrzem ->  GMI(f) należy mieć już tytuł MI oraz zdobyć co najmniej 3 nowe normy gmi z łączną liczbą 40 partii, oraz osiągnąć ranking minimum 2300. Minimum jedna norma musi być wypełniona w turnieju klasy TIT.

Kilka dodatkowych wyjaśnień:

 • turnieje TIT są to turnieje o tytuły oraz turnieje o podniesionych wymaganiach jeśli chodzi o same normy. Głównie chodzi o ilość zawodników z rankingiem itp.
 • Wymagany ranking sprawdza się z całej kariery zawodnika. Jeżeli wypełnił na przykład brakującą normę MI ale ma ranking 2120 ale 6 lat wcześniej miał 2250, to tytuł zostanie przyznany.
 • Normy można “wymieniać”. Ponieważ tytuły należy zdobywać po kolei, to może się zdarzyć, że zawodnik uzyskał tytuł mf wypełniając normy mf, i dwie normy mi. Jeżeli po pewnym czasie, już jako mf, wypełni normę mf, to w ten sposób może ‘uwolnić’ jedną normę ‘mi’.

Szczegóły dotyczące zdobywania norm można znaleźć w aneksie X.  Od 10 lat można normy zdobywać również w mistrzostwach kraju bez względu na ich siłę. FMJD chciało w ten sposób wspomóc słabsze federacje dopingując jednocześnie do organizowania swoich mistrzostw.
Jeżeli turniej rozgrywany jest systemem kołowym, to normę MF(f) zdobywa każdy, kto osiągnął wynik minimum 65%. W przypadku turnieju systemem szwajcarskim, normę zdobywa wyłącznie zwycięzca. Przez dwa lata nie było nawet tego dodatkowego warunku dla mistrzostw rozgrywanych szwajcarem.

Cały czas pozostaje jeden niezmienny warunek -> wyniki należy wysłać do FMJD w terminie 14 dni od zakończenia turnieju. Odpowiedzialny jest za to osobiście sędzia główny.

Jak jest w warcabach 64-polowych?

Obowiązują dokładnie takie same zasady i analogiczne tytuły z przyrostkiem ’64’, czyli gmi64, mi64 i mf64. W przypadku Polski, niestety, latami nikt nie wysyłał wyników do sekcji 64.  Gdy byłem bliżej spraw wewnętrznych w Polsce prosiłem onegdaj odpowiedzialnego za warcaby 64 polowe w PTW Pana Grzesiaka by wysłał wyniki z MP minionych lat. Później, już za czasów WIELKIEGO LESZKA, Pan Flisikowski był nawet członkiem komisji technicznej sekcji 64! Jest w tym wszystkim jeszcze rola PANA LESZKA WIELKIEGO (PLW), co by nie mówić szefa Kolegium Sędziowskiego. Zapytajcie się tych trzech Panów dlaczego nie macie norm, o tytułach nie wspominając.

A swoją drogą, nominacja PLW na tą funkcję dodała mi wiary we własne siły!
Z pewnością mogę zostać solistą w operze. Kwalifikacje mam podobne do śpiewania w operze jak PLW do prowadzenia Kolegium Sędziowskiego. Po pierwsze nie raz byłem w operze, po drugie mam kilka płyt CD z muzyką operową i po trzecie czasem ich słucham!

 

A teraz o pieniądzach

Wszelkie mistrzostwa kraju i oficjalne turnieje FMJD/EDC są zwolnione z opłat. Wszystkie inne turnieje muszą wnosić opłaty. Od kongresu w Berlinie obowiązuje cena 5 euro od zawodnika. Niestety to naprawdę dużo. Mnie ta zmiana się nie podobała. Ale OBOWIĄZUJE. Krytyczny wobec tej opłaty PLW, nie skorzystał jednak ze swoich kompetencji by przedstawić sprawę Zarządowi PZWarc i wystosować na jeden z kolejnych kongresów wniosek o zmianę, tej naprawdę zbyt wysokiej dla wielu turniejów opłaty.
Ja namówiłem przyjaciół z Czech by oni taki wniosek wystosowali i został on wpisany do projektu nowego statutu.
Nie zmienia to faktu, że opłata obecna obowiązuje. Tyle płaciłem za PCBEST CUP w ubiegłym roku, tyle zapłacę i w tym. A co na to PLW? Pozwolę sobie ujawnić moją korespondencję z PZWarc. Myślę, że mam do tego prawo ponieważ była to korespondencja oficjalna.

 

 • 30go czerwca otrzymałem email (wytłuszczenia w tekście moje):
  Hi, I woud like apply XII Polska Gra Open 2012 for FMJD rating on behalf of Leszek Petlicki.
  Best regards,
  Bartosz Socha
 • Dla uniknięcia nieporozumień natychmiast odpowiadam:
  I presume that he finally accepted our rule – 5euro per player? Please confirm. In the previous email he inform me that he is ready to pay 100euro
 • I otrzymuję potwierdzenie:
  Yes, Leszek said he would pay 5 euro per player.
Tak zatem wygląda SZACUNEK DLA ZAWODNIKÓW.  Tych grających teraz w lipcu jak i tych, którzy wygrywali tytuły w warcabach 64polowych w minionych kilkunastu latach.