Drużynowe ME

539

XEK_LOGW Tallinie rozpoczynają się dzisiaj Drużynowe Mistrzostwa Europy.  Wśród Pań rywalizuje pięć, a wśród Panów sześć drużyn. Tytułu broni drużyna Białorusi.
EDC bardzo niefortunnie zaplanowała termin, zupełnie ignorując tradycyjny rytm turniejów. Pierwsza połowa kwietnia to tradycyjny termin mistrzostw Białorusi i Holandii. Białorusini działają w nieco innym systemie ekonomicznym i przenieśli turniej na lipiec, Holendrzy tego zrobić nie mogli i turniej odbywa się bez wicemistrzów z 2010 roku.

Jakie są szanse Polski?  O tym za chwilkę …

W Tallinie faworytem numer jeden wydaje się Rosja. Białoruś gra tym razem bez Gantwarga. Chociaż bardzo krótki dystans turnieju zwiększa szansę na niespodziewane rozstrzygnięcia.

Wyniki dotychczasowych DME:

1dme

2dme

 

3dme

7dme

 

Wyniki na bieżąco dostępne są na stronach:

-> mężczyźni       -> kobiety

POLSKA

Polski na DME NIE MA!
Władze PZWarc od początku swojego istnienia konsekwentnie ignorują rozgrywki drużynowe. Nieco z rozpędu po PTW zagraliśmy w Varazze, ale później ważniejsze były inne sprawy. Naprawdę nie jest moją intencją pisać na tych stronach o PZWarc, ale trudno spokojnie przejść obok. Osobiście ZAWSZE chciałbym mieć możliwość kibicowania najlepszym naszym warcabistom w najważniejszych imprezach. Nie interesują mnie występy Pana Pętlickiego w drużynie wielkopolski w Pucharze Konfederacji.
Dla zainteresowanych kilka pozycji z długiej listy CHWAŁY Polskiego Związku Warcabowego:

  • 2005 – Olimpiada Warcabowa w Senegalu. Całkowity koszt (podróż i wpisowe) to 5000zł (tyle wydali Litwini). Ponoć nie było pieniędzy. Ale … w tym samym roku PZWarc zapłacił 1500 zł za prywatny kurs menadżerów sportu  Pana Kosobudzkiego,  oraz wydał 5000 zł na Mistrzostwa Polski w Mińsku Mazowieckim (w dokumentach turniej ten rozpisano jako … szkolenie kadry).
  • 2010 – DME Tallinn. PZWarc nie podejmuje żadnych działań typu powołanie kadry etc. ale … zawodnicy MAJĄ AMBICJĘ! Do Prezesa zwracają się trzej medaliści MP deklarując chęć wyjazdu… Prezes stwierdza  że mogą jechać za swoje być może coś im zwróci pod koniec roku.
  • 2013 – koszt udziału to przejazd + wpisowe + pobyt (45 euro dziennie za 3 osoby w najtańszej opcji). Nieznane są mi jakiekolwiek działania związku w tej sprawie. Nie było nawet tradycyjnego “powoływania”  do kadry poprzez … anons internetowy.

Ten stan rzeczy z pewnością odpowiada większości delegatów na kolejne zjazdy PZWarc, bowiem Zarząd w niewiele zmienionym składzie trwa i uzyskuje absolutorium. Mnie jednak, jako warcabowemu kibicowi, NIE ODPOWIADA i konsekwentnie będą o tym pisał i mówił. Robiłem to trzydzieści kilka lat temu, będę robił i teraz.

A przy okazji … bardzo chciałem odnaleźć na stronach PZWarc składy reprezentacji Polski na MME w Mławie(*). Przypomnę, że Polska może wystawić 5 zawodników w każdej grupie wiekowej oraz rezerwowego, na wypadek nieparzystej liczby zawodników. Pora opublikować listę 40 reprezentantów Polski!

(*)  Mława – luksusowy kurort na północ od Warszawy. Nie znane są bliższe dane na temat właściwości leczniczych miejscowej sieci wodociągowej, ale skoro pobyt w internacie kosztuje 100 zł dziennie (strach pomyśleć ile kosztuje hotel!) z pewnością zą one wyjątkowe!

P.S.
Po opublikowaniu powyższego tekstu słusznie zwrócono mi uwagę, że MMPolski jeszcze się nie odbyły! Cóż znaczy siła przyzwyczajenia! Byłem więcej niż pewien  że odbywają się one na początku roku :)
Sypię głowę popiołem i szukam dalej … znalazłem regulamin powoływania kadry. Chciałem też sprawdzić kiedy został przyjęty ale  … niezmiennie działalność Zarządu PZWarc kończy się na posiedzeniu w czerwcu 2011.
Zatem czekamy na MMP w Dąbkach i opublikowanie 40-ki reprezentantów Polski na MME w Mława-Zdrój i rezerwowych, którzy mają spore szanse na grę (w przypadku nieparzystej liczby uczestników).