Rozdwojenie jaźni i lodówka (cz. 4)

576

lodowkaPora na ostatnią część mało sympatycznej historii o tym jak wewnętrzne nasze konflikty zostały przeniesione w mało wybredny sposób na forum międzynarodowe. Po tym jak Pan Pętlicki złożył zażalenie do EDC na decyzję Zarządu PZWarc natychmiast otrzymał wsparcie od Pana Lipnickiego. Pan Lipnicki nie tylko nie potrafił zrozumieć, że PZWarc jest organizacją niezależną i ma prawo do podejmowania decyzji. Pan Lipnicki  natychmiast poddał w wątpliwość możliwość zorganizowania imprezy w Bielawie.

W tak mało sympatycznej atmosferze spędziłem blisko dwa tygodnie niemal codziennie rozmawiając bądź korespondując z Prezydentem EDC lub z całym Zarządem. …
Przyszedł czas turnieju. Pan Lipnicki wyznaczył siebie na sędziego tej imprezy. Zwykle sędzia główny stara się być wcześniej na turnieju by wszystko sprawdzić, spotkać się ze swoimi asystentami i dobrze przygotować się do odprawy technicznej.

Odprawa techniczna była wyznaczona na godzinę 20:00. Sędzia Główny, ten sam który tak bardzo wątpił w Bielawę, zjawił się w hotelu o godzinie … 20:00. Po odprawie technicznej zaproponowałem byśmy podjechali na salę gry, zasugerowałem spotkanie z sędziami rundowymi.  Nie wyraził zainteresowania.

Około 22:00, gdy byłem na sali gry, mam telefon z hotelu – “Panie Jacku, potrzebna jest Pana pomoc … mamy problem z Panem Lipnickim“. Jestem w hotelu … otóż Panu Lipnickiemu nie odpowiada hotel (pod Wielką Sową). Przyjechał z żoną i dzieckiem, a w pokoju który jemu zaproponowano nie ma lodówki!!! Faktycznie skandal! Recepcja proponowała, że jeżeli ma jakieś produkty, lekarstwa to może spokojnie skorzystać z lodówki w recepcji. Po lodówce pojawił się kolejny problem. Pokoje są zdaniem Pana Lipnickiego nie dość, że kiepskie i brudne to … układ łóżek nie jest dla niego właściwy. Zaproponowano dwupokojowe pomieszczenie z jednym podwójnym łóżkiem w jednym, i drugim łóżkiem w drugim pokoju. Pan Lipnicki potrzebował pomieszczeń w którym jest nieco inny układ łóżek. Była już godzina 23:00. Na moje nieśmiałe sugestie czy możemy zająć się turniejem usłyszałem od Pana Lipnickiego, że zaraz chyba wyjedzie i on się już nie czuje sędzią głównym tego turnieju. Przed pierwszą w nocy przyjechał Prezydent EDC. Po długotrwałych negocjacjach z Panem Lipnickim zadecydował, że dopłaci do różnicy w cenie i rodzina Pana Lipnickiego przeprowadzi się do znacznie lepszego jakościowo hotelu “Pałac Bielawa”. Spać poszedłem po drugiej w nocy ….

O pracy sędziego głównego nie będę się wypowiadał. Mieli okazję przyjrzeć się  specyficznemu stylowi pracy sędziowie z Polski, widzieli ten styl pracy wieloletni Dyrektor Turniejów FMJD – Henri Macaux i obecny Dyrektor Turniejów Młodzieżowych – Johan Demasure.

Zakończenie

Dlaczego powstał ten czteroodcinkowy tekst? Turniej odszedł już w przeszłość. Impreza była naprawdę udana. Nasze kluby w większości zadowolone (szczególnie, że nie musieli płacić za pobyt zawodników!). Pora myśleć o przyszłości… Pewnego jednak dnia przeczytałem wpis na FB pod jednym z filmów z Bielawy:

petlicki_FB

 

Pan Pętlicki nie pozwolił o sobie zapomnieć. Postanowiłem po tym wpisie dość dokładnie udokumentować przyczyny decyzji Zarządu oraz ogrom pracy, który musiałem wykonać w wyniku takiego a nie innego zachowania Pana Pętlickiego. Z tego wpisu widać zresztą bardzo wyraźnie … “DOSTAŁEM je z EDC”. To nie tak Panie Pętlicki! PZWarc nie jest własnością Pana ani moją. Ale póki jestem Prezesem Związku nie będę się godził na pokrętne konstrukcje finansowo-organizacyjne. Miał Pan deklarację pomocy z mojej strony. W zamian oczekiwałem wyłącznie gry w otwarte karty. Wybrał Pan inną drogę. Postanowił Pan również szukać “sprawiedliwości” walcząc z decyzjami związku na arenie międzynarodowej. Tak się nie godzi. W swojej działalności międzynarodowej nie należy przenosić naszych wewnętrznych konfliktów na forum międzynarodowe.
Z wiekiem stałem się człowiekiem nieco bardziej tolerancyjnym, ale obiecuję, że na każdą próbę KŁAMSTWA zareaguję podobnie jak teraz.

Myślę, że ma Pan wielu zwolenników w środowisku. Pora na działania konstruktywne. Nie jest działaniem konstruktywnym organizowanie na Białorusi turniejów dla osób niepełnosprawnych.
Jest Pan szefem Kolegium Sędziowskiego. Swoją złość na mnie niech Pan skieruje w tą stronę. Niech Pan pokaże po prostu jak można działać. Ostatni biuletyn sędziowski ukazał się w … 2007 roku. Dwa ostatnie kongresy FMJD wprowadziły zmiany w przepisach, które należy adaptować do naszego Kodeksu. Warto pomyśleć o tematach i materiałach do dyskusji na konferencję sędziowską. Jest bardzo wiele do zrobienia w tych sprawach.