Zoja Golubiewa – CARYCA warcabów!

635

zoja

Zakończyły się 38 Mistrzostwa Świata Kobiet.  Lista dotychczasowych mistrzyń, na której jest zaledwie 8 nazwisk, nie powiększyła się. Powiększyła się przewaga we wszelkich możliwych zestawieniach uczennicy wybitnego trenera Michała Kaca – Zoji Golubiewej.

TRZYNASTA wygrana w walce o tytuł reprezentującej Łotwę Zoji nie podlegała dyskusji.

tabelaMSkobiet13

Ostatnie rundy były niezwykle dramatyczne i to  wcale nie z warcabowych powodów. Wydawało się, że już jest “pozamiatane”. Trzy rundy przed końcem Golubiewa grała z najsłabszą zawodniczką, Odjergel z Mongolii, która miała na koncie zaledwie 4 remisy. Zoja jednak była w bardzo słabej formie fizycznej, poprzedniego dnia na spacerze niemal zasłabła i całe popołudnie i wieczór przeleżała w łóżku. W czasie partii była bardzo słaba i również bliska omdlenia. Efekt … prosta wpadka, sensacyjna porażka  i zamiast trzech punktów przewagi zrobił się tylko jeden!
W przedostatniej rundzie prowadząca grupa wygrała i  do ostatniej partii Zoja przystąpiła z zaledwie jednym punktem przewagi nad Tkaczenko i Tanssykużyną. I znów dramat … tym razem przeciwniczka Zoji – Laima Adlyte zaczęła mieć kłopoty z sercem. Kłopoty na tyle poważne, że trafiła do szpitala. Nie umniejsza to w niczym sukcesu Zoji, ale szkoda, że w końcówce turnieju decydowały nie tylko umiejętności warcabowe.

W przyszłym roku czeka nas zatem mecz Golubiewa – Tanssykużyna. Panie zmierzyły się ze sobą w meczu o tytuł raz … górą była Tanssykużyna.

Polska.
Przede wszystkim możemy być dumni z naszej reprezentantki, że wywalczyła sobie prawo gry w finale. To też nie jest takie proste! Znakomicie było w MŚ rapid (brąz) i blic (4 miejsce). Po wielkim sukcesie w Wageningen, medalach w Pekinie i Lille … na pewno wszyscy mieliśmy apetyt na więcej. Jednak turniej rozgrywany systemem kołowym to zupełnie co innego. Inna rzecz, że rywalki już zupełnie inaczej traktują naszą zawodniczkę. One JUŻ JEST w ścisłej światowej czołówce. Do partii z takimi zawodniczkami podchodzi się już inaczej.
Ja jednak wierzę w dalszy rozwój Pani Natalii. Do strefy medalowej nie było aż tak daleko. Jest jeszcze młodość, jest jeszcze chęć rozwoju. Jest już doświadczenie. Potrzebna jest jak najczęstsza gra z najlepszymi i indywidualny już trening. Obiecuję, że zrobię co w mojej mocy by w tym pomóc!

I na koniec troszeczkę moich ulubionych statystyk …
Natalia Sadowska jest 11tą polką występującą w Mistrzostwach Świata. Pierwszą była Anna Dębska. W 1981 roku w Rydze zajęła dziewiąte miejsce na 10 zawodniczek. Takie były czasy, tacy “mocni” wówczas byliśmy. Pani Ania wygrała jedną partię z ostatnią w turnieju belgijką ale … zrobiła to w pierwszej rundzie! Agencja TASS wysłała wyniki w świat i we wszystkich centralnych gazetach (na pewno w Trybunie Ludu i Przeglądzie Sportowym bo osobiście sprawdziłem!), w wiadomościach sportowych TV mówiono, że polska zawodniczka lideruje w MŚ!

Pierwsza warcabistką znad Wisły (a właściwie Odry), która nie była jedynie dostarczycielkom punktów, ale zaczęła regularnie urywać punkty zawodniczkom z ZSRR była Ś.P. Róża Kawczyńska. Róża w Sandomierzu w 1983 roku i dwa lata później w Cannes we Francji osiągnęła wynik 50%.

Późniejsza nasza gwiazda – Ewa Minkina starty w MŚ zaczęła bardzo słabo. W 1987 roku w Mińsku zajęła ostatnie miejsce wygrywając jedną i przegrywając 12 partii. Ale 8 lat później w Mińsku Mazowieckim podzieliła drugie miejsce (za Zoją) z Olgą Kamyszlejewą. Na przełomie roku 1996/97 w Częstochowie odbył się mecz barażowy o tytuł wicemistrzyni świata i … prawo gry w meczu o Mistrzostwo Świata. Wyraźna wygrana w 6-partiowym meczu 8-4 (+2=4-0) dałą naszej koleżance tytuł arcymistrzyni. Do meczu niestety nie doszło. Polska nie zdołała znaleźć sponsora na pulę nagród w tym meczu.

Oto wykaz naszych zawodniczek występujących w Mistrzostwach Świata (po nazwisku: ilość turniejów, najlepsze miejsce, partie, punkty, wygrane, remisy, porażki, wynik procentowy).

  name ev. best g. p. + = %
1 MINKINA Ewa 6 2 74 65 17 31 26 43,92%
2 SADOWSKA Natalia 2 8 28 29 4 21 3 51,79%
3 KAWCZYŃSKA Roza 2 7 24 24 8 8 8 50,00%
4 DĘBSKA Danuta 2 9 24 13 5 3 16 27,08%
5 KACZMARYK Krystyna 2 10 26 11 3 5 18 21,15%
6 DĘBSKA Anna 2 9 20 7 2 3 15 17,50%
7 SIUDA Ewa 1 13 13 10 1 8 4 38,46%
8 GOZDECKA Zofia 1 10 11 5 1 3 7 22,73%
9 WILCZOPOLSKA Marta 1 18 9 5 1 3 5 27,78%
10 SIWEK Martyna 1 19 9 4 0 4 5 22,22%
11 STOLARCZYK Barbara 1 11 11 3 1 1 9 13,64%

Zainteresowanych fotkami z Mongolii zapraszam do menu -> Warcabianki