Drużynowe Mistrzostwa Polski

570

W Karpaczu rozpoczęły się 40 Drużynowe Mistrzostwa Polski. Dla mnie osobiście rozgrywki drużynowe to zawsze było coś najważniejszego. Coś co w każdym klubie winno wywoływać reakcję “jeśli dożyję to będę!” Coś co w każdym zawodniku w klubie wino wyzwalać ambicję by BYĆ w składzie. Tak niestety nie jest. Mimo, że klubów mamy co nieco, mimo że niektórzy mają naprawdę blisko … ech. Tak to już jest w naszym środowisku, że Wrocław woli grać w … rozgrywkach LZS. Dla mniej zorientowanych zacytuję czym ta organizacja się zajmuje: “(…) LZS zaj­mu­je się upo­wszech­nia­niem i udo­stęp­nia­niem róż­nych form kul­tu­ry fi­zycz­nej w śro­do­wi­sku wiej­skim i ma­łych mia­stecz­kach.” To wiele wyjaśnia. Dlatego w Karpaczu mamy miasto Horyniec-Zdrój, miasto Jeziorany a nie mamy miasteczka Wrocław. Rzecz jasna nie o sam Wrocław chodzi.

Cieszę się jednak, że DMP w tym roku mają fajny skład. Na papierze faworytem jest Admirał ale Lokator, Mazovia i Lututów wiele nie odstępują rankingowo. Będzie ciekawie!

Czy nie przeszkodzi im wiek? Średnia wieku Admirałów to niemal 53 lata (wyraźnie obniża P.Chmiel). Lokator niewiele ponad 25 lat, Lututów blisko 28, Mazovia 24 z kawałeczkiem, Jeziorany blisko 27. Na końcu tej listy jest … horyniecka Unia. Podkarpackie wilki mają średnio 15 lat!

Z sympatią przyglądam się wszystkim drużynom. Nie ukrywam jednak, że mocno sympatyzuję Admirałowi. Ciągle jestem zawodnikiem tego klubu. Za wyjątkiem “małoletniego” Piotra moja znajomość z pozostałymi zawodnikami sięga czasów PRL  z dekady propagandy sukcesu.

W ramach sympatii z Admirałem podzielę się paroma ciekawostkami.

Admirał wrócił do rozgrywek po ponad 9-cio letniej przerwie! Ostatni mecz rozegrał w Szczawnicy 23 kwietnia 2006 roku. Wygrana 7-1 z Lokatorem w tym meczu dała Admirałowi 4-ty z rzędu i 5ty w historii tytuł mistrzowski.

  • Dzisiejsza poranna wygrana z Mazovią  była trzecim spotkaniem tych klubów. Właśnie Mazovia w 2006 roku była jedynym klubem który z Admirałem wygrał. Z dzisiejszym meczem bilans jest korzystny dla Admirała – 2 wygrane i jedna porażka (15:9).
  • Z Unią Horyniec i Jezioranami Admirał nigdy nie grał.
  • Z Lututowem Admirał zmierzył się raz. 28 kwietnia 2000 w Kokotku w II lidze (!). Admirał wygrał 6:2 a jedyne punkty dla Lutowa zdobył P.Oderkiewicz wygrywając z autorem tych stron.
  • Lokator. Przez 6 lat mecze z Lokatorem były często kluczowymi we wszelkich rozgrywkach drużynowych. Łącznie Admirał grał z Lokatorem 19 razy (w Karpaczu jubileusz!). 12 razy wygrywał, 4 razy remisował a trzykrotnie górą był Lokator. Bilans małych punktów 98:54.

Bilans Admirała

Drużynowe MP (bez II ligi).
50 meczy 40 wygranych 5 remisów i 5 porażek. Małe punkty 283:117. Partie +99 =85 -16 (dzisiaj rano ktoś wygrał po raz setny!).

Wszystkie mecze.
Admirał aktywnie uczestniczył w rozgrywkach międzynarodowych zatem tych meczy troszkę się nazbierało. Łącznie 101. Graliśmy z 30 klubami z dziewięciu (oprócz Polski) państw.  66 wygranych 16 remisów i 19 porażek.

W 100 ze 101 meczy zagrał Piotr Chmiel. Po 69 razy grali E.Burzyński i M.Stec, 43 razy J.P. a 38 razy R.Sawczyk.

Przeciwko Admirałowi grało 153 zawodników. Wśród nich 23 arcymistrzów i 5 mistrzów świata!

Tylko 5 zawodników z Polski ma dodatni bilans w meczach z Admirałem:
B.Gronowski (+5=3-3), J.Tukiendorf (+2=0-1), B.Socha (+1=1-0), P.Oderkiewicz i J.Chrząszcz (+1=0-0). Najwięcej napocił się z Admirałem R.Wika który grał z nami aż 15 razy (+2 =6 -7). Bilans ujemny, ale to właśnie remis Radka z am E.Watutinem był kluczem do pozbawienia nas tytułu w 2002.

Ech … odżyły nieco wspomnienia.  Szkoda, że EDC zarzuciło organizację rozgrywek klubowych. W 1999 roku mieliśmy nawet DWA turnieje. W Holandii grał Lokator w Pucharze Mistrzów gdzie zajął 6 miejsce wśród 8 drużyn a w Wilnie odbył się Puchar Konfederacji gdzie grały 3 nasze drużyny: Warcpol Szczecin, Lotos Jabłonna i Kociołki Sarbia-Sarbka.
W ubiegłym roku z naszej inicjatywy udało się coś wskrzesić. W Gnieźnie mieliśmy klubowe ME w blica zakończone wielkim sukcesem Lokatora.