Warcabowe konfetti

1155

Tytuł tego wpisu nie jest mojego autorstwa. Jest jednak tak sympatyczny, że musiałem go użyć. Jest to tytuł z wydanej w marcu książki znanego warcabowego kompozytora, Evgrafa Zubowa (przy współpracy kilku innych wymienionych w książce osób). To nie jedyna nowość, którą przywiozłem ze sobą z Rosji i o których chciałem tutaj napisać.

Zacznijmy od “konfetti” . 

Książka napisana po rosyjsku (chociaż okładka jest z jednej strony angielska), ale do jej czytania trzeba znać język warcabowy. Radość z warcabowego piękna i harmonii gwarantowana. Nie ukrywam że Ci, którzy znają rosyjski dostaną jeszcze coś więcej.

Za wyjątkiem dwóch ostatnich rozdziałów, do rozwiązania zadania inspiruje nas krótkie hasło, często w formie rymowanej. Przyznam, że z czymś takim jeszcze się wcześniej nie spotkałem. Chciałem przetłumaczyć kilka fragmentów ale … to nie dla mnie. Potrzebny prawdziwy tłumacz. Przytoczę tytuły kilku rozdziałów w oryginale: “Sovremennyje zubastnyje zagadki“, “Feerichnyje okonchania“, “Detektivnyje rozviazki“. I jedna z podpowiedzi przy zadaniu: “Ne nada ‘bolshe’ lishnyh slov, kogda otvet uzhe gatov! 

Z pewnością wielu nurtuje pytanie JAK KUPIĆ? Nie wiem ;) Jestem szczęśliwym posiadaczem egzemplarza z autografem wydawców. Z pewnością książkę do Karpacza na Polish Open przywiozą warcabiści z Ufy (tam ją wydano) i będzie można ją kupić.

Kolejna pozycja którą ze sobą przywiozłem, to dwa zeszyty A4 do ćwiczeń opracowane i wydane przez arcymistrza Milszyna. Jeden ma 90, drugi 80 stron (dwa różne poziomy). Wspaniały materiał do prowadzenia regularnych zajęć z dziećmi. Autor gotów dostarczyć do nas większą ilość egzemplarzy przy okazji zbliżających się turniejów. Deklarowana przez niego cena pojedynczego zeszytu to 5 euro ale z pewnością wspólne zamówienie większej ilości egzemplarzy może cenę wyraźnie obniżyć.

I na koniec książeczka Andreja Kałmakowa, której przywiozłem ze sobą 20 sztuk (będę miał na MMP w Karpaczu – cena 1 egz. 20 zł). Tytuł “Geforceerd winnen” nie wymaga tłumaczenia ale też pokazuje, że autor szuka nabywców głównie wśród holenderskich nabywców. Tekstu jednak tutaj nie znajdziemy praktycznie wcale. 268 pozycji do treningu obliczeń.

Książeczka wydana w marcu 2017.

Na koniec mojego “chwalenia się” powiększeniem warcabowej biblioteczki, chciałem podzielić się informacjami o planach wydawniczych.  Otóż w tym roku planuję wydanie trzech pozycji.

Aleksander Getmański Współczesne warcabowe debiuty”. Książka była wydane w 2013 roku w Rosji. Materiał do naszego wydania zawiera nie tylko poprawki zauważonych błędów, ale co nie mniej ważne, dużo zmian i uzupełnień, nowe warianty a nawet nowe rozdziały. Można ją nazwać drugim wydaniem “poprawionym i znacznie rozszerzonym“.  Ta książka to mój mały prywatny wyrzut sumienia … Pracuję nad nią od … 2012 roku. Kłopot w zakończeniu prac to nie tylko zmiany od autora, ale głównie czas. Tłumaczenie książek nie jest proste. Nie uważam, że umiem to robić, ale z uwagi na posiadane doświadczenie wiem jak bardzo jest to trudne. Wiele zależy od “melodii” języka którym posługuje się autor. Tutaj nie jest to proste. Ilość wariantów, odnóg, wtrąceń, … jak zwykle przy debiutach,… praca z przerwami, … ale koniec jest bliski! Premiera książki będzie w Karpaczu na Polish Open. Książka nie będzie tak zupełnie tania jak to często w warcabach bywa. Koszty pracy nad nią są ogromne. Jej miejsce w bibliotekach warcabowych będzie z pewnością wyjątkowe.

Edward Burzyński Strategi i taktyka. W tym roku mija 20 lat od wydania tej książki. Absolutnie niepodważalnym jest fakt, że dzięki niej wyraźnie podniósł się poziom gry w Polsce! Autor pracuje nad zmianami. Dwie dekady turniejów wniosły sporo do gry i to będzie w książce uwzględnione. Premiery książki należy się spodziewać jesienią tego roku, ale … kto to wie.

O warcabach. To roboczy tytuł książki, która w założeniu dedykowana jest do masowego odbiorcy. Książka ma przybliżyć warcaby, ich różne odmiany, pokazać ich urok. Ma również być małym poradnikiem jak organizować warcaby. Jej odbiorcą ma być w założeniu nauczyciel, który chętnie wykorzysta naszą grę do tego by zagospodarować czas młodzieży. Może też być “haczykiem” na który złowimy kolejnego pasjonata naszej gry.

Wszystkie te książki chciałbym zadedykować młodszym kolegom. Panowie do pracy! Panie zaczynają Was bić i to solidnie. Popatrzcie obok – na liście rankingowej na miejscach 1-3-10. Do finałów awansowały Arleta Flisikowska i Marta Bańkowska (skoczyła na liście FMJD aż o 206 miejsc w górę!). Póki jeszcze jesteście młodzi i nie wpadliście w “codzienność” pracujcie! Mamy wspaniały przykład Mistrzyni Świata. Owszem Watutin, owszem gra w turniejach,… ale własna praca i to solidna jest podstawą. I do tego dyscyplina w czasie turniejów. Ileż to ja się nasłuchałem na różnych wyjazdach … “Panie Jacku, … ale miałem pozycję!!!! Już myślałem, że go (arcymistrza) orżnę..” … “A co zrobiłeś?” … “Przegrałem“. Ot taka nasza codzienność. Poziom 2200 w rankingu to taki sufit, który w ostatnich latach przebijali tylko Chmiel i Adamaszek.

Na nowej liście rankingowej sporo jednak pozytywnych dla nas zmian.