Sporo nowinek

1030

Ostatni kongres FMJD przyniósł sporo nowinek związanych z tempem gry, rankingami i tytułami.

Zacznę od tytułów. Od kilku lat mamy nowy, czwarty tytuł. To “cmf”, czyli “kandydat na mistrza FMJD“. Do tej pory przyznawany był on za niektóre wyniki w kategoriach młodzieżowych.  Od października możliwości zdobycie tego tytułu są znacznie bogatsze. Zgodnie z logiką “piramidy” takich tytułów powinno być najwięcej.

Oto wyniki za które można zdobyć ten tytuł:

 • Młodzieżowe MŚ/ME: 1 miejsce U11, 1-2 U14, 2-3 U17
 • ME weteranów – miejsca 1-3
 • wynik +2 w turnieju o Puchar Świata
 • miejsce powyżej 3GMI lub 5 gmi/mi/mf w ME/MŚ/MEV/PŚ
 • ranking 2120 (2020 dla kobiet)
 • 1 miejsce w mistrzostwach kraju
 • zdobycie dwóch norm cmf(f), przy czym za zdobycie normy uznaje się:
  • miejsc 2-3 w mistrzostwach kraju
  • miejsce powyżej 3 zawodników z tytułem gmi/mi/mf w ME/MŚ/MEV w tym również młodzieżowych

Serwis rankingowy jest już całkowicie bezpłatny, ale w to miejsce wprowadzono opłaty za tytuły. Zmieniono też zasady wnioskowania o tytuły. O tytuł musi wnioskować zainteresowany (poprzez swoją federację). FMJD będzie również publikować kto wypełnił potrzebne normy. Tytuł zostanie przyznany z chwilą wniesienia opłaty.

Na najnowszej liście rankingowej pojawią się nowe tytuły dla naszych zawodników:

 • cmf Mateusz Wysokiński (za 1 miejsce w MŚ U11)
 • cmf Arleta Flisikowska (za ranking 2120+)
 • cmf Mateusz Niczyporuk (za ranking 2120+)
 • cmff Marta Bańkowska (za ranking 2020+)

PZWarc już wniósł stosowną opłatę do FMJD (po 20 euro) i zainteresowani mogą się w pełni posługiwać tytułami. W najbliższym czasie otrzymamy stosowne dyplomy.

Teraz o rankingach. Ponieważ serwis rankingowy jest bezpłatny, praktycznie każdy turniej rozgrywany w oparciu o przepisy FMJD może być uwzględniony. Jak do tej pory mamy rankingi rapid-blic (partie do 1h na zawodnika), mamy ranking klasyczny. Dla partii z krótszym tempem (minimum 3,5h na pierwsze 60 posunięć). zmiany rankingowe uwzględniane są w połowie (50%). Nowość polega na tym, że krótsze tempo też jest akceptowane ale tym razem zmiany rankingowe mnożone są przez 25%.

Tempo gry.
Na wniosek Komisji Zawodniczej przyjęto nowe tempo gry. Nie jest ono standardem ale opcją. To powrót to klasycznych niedoczasów, których bardzo wielu warcabistów młodego pokolenia zupełnie nie pamięta. Kiedyś obowiązującym tempem było 50 posunięć na 2h oraz godzina na każde kolejne 25. Często “dokrętka” to było 30 minut lub 1 godzina.
Tym razem mamy 90 minut na pierwsze 45 posunięć oraz od 46go –  30 minut + 30 sekund na posunięcie.
W nowym roku należy się spodziewać turniejów z takim właśnie tempie.

Puchar Świata.
W bardzo istotny sposób zmieniły się zasady obliczania wyników. W dalszym ciągu uwzględniane są najlepsze 4 wyniki z ostatnich 24 miesięcy ale inaczej uwzględniany jest współczynnik turnieju (równy ilości gwiazdek). Do tej pory punkty bonusowe (za miejsca w pierwszej 10-ce) i punkty zdobyte mnożone były przez ilość gwiazdek. Jeżeli zawodnik wygrał turniej z 14 punktami to jego wynik w PŚ wyniósł 114 w turnieju z jedną gwiazdką a 342 w turnieju z 3*. Nowy sposób liczenia wyłącza bonusy z mnożenia przez współczynnik. Ilość gwiazdek będzie miała znacznie mniejsze znaczenie. W naszym przykładzie, ale liczonym po nowemu wynik zawodników to odpowiednio 114 (1*) i 142 (3*).

Wszystkim zakręconym na punkcie warcabów życzę pracowitości. Tylko dzięki niej możecie trafić na to miejsce:

Czego Wam serdecznie życzę!

Tak miło było śpiewać nasz hymn w Dąbkach!