Szwarcman – Boomstra

938
Szwarcaman - Boomstra, Lille 2012

Mecz o tytuł Aleksander Szwarcman – Roel Boomstra będzie miał swojego zwycięzcę w niedzielę. Dość prawdopodobny jest wariant, że mecz z klasycznym tempem wygra prowadzący w tej chwili Boomstra, ale … nie zdobędzie tytułu! To wyjątkowa sytuacje wynika z regulaminu meczu. Do tytułu potrzeba TRZECH wygranych. Zatem możliwa jest sytuacja, że wygrana nawet ‘+2’ nie da tytułu. Gramy dalej i … przegrywający ‘-2’ po “klasyce”  zawodnik może zostać mistrzem po wygraniu trzech partii superblica.

Taki regulamin obowiązywał już w poprzednim meczu jednak nie doczekaliśmy się baraży. Niedzielny baraż rozpocznie się od trzech partii szybkich (20’+10″), dalej trzy partie blica (10’+5″) i na koniec superblic. Jeżeli jutrzejsza partia zakończy się remisem to do barażu Boomstra przystąpi z jedną wygraną na koncie. Do tytułu będzie potrzebował jeszcze dwóch. Szwarcman bez wygranej, zatem by obronić tytuł, musi pokonać przeciwnika trzykrotnie.

W moim odczuciu Boomstra w tym meczu jest w podobnej sytuacji jak nasza Natalia Sadowska dwa miesiące wcześniej. Tytuł już zdobyty, ale WIELKA gwiazda nie pokonana. Mało tego, on do meczu w 2016 przystąpił jako “rezerwowy”. Natalia pokonując Gołubiewą w Rydze zamknęła wszelkie dyskusje o tym, a co by było gdyby Zoja zagrała w Karpaczu. Jej korona świeci pełnym blaskiem. Roel … jeszcze nad tym pracuje.

Kto wygra baraż?

Poszperałem w swoich bazach. Jasne, że mecz to mecz i wszelkie spekulacje nie mają znaczenia. Liczy się tu i teraz, nerwy, koncentracja i błysk geniuszu w kluczowym momencie. Miałem jednak wrażenie, że wszelkie statystyki będą przemawiały na korzyść Szwarcmana.

***** Ranking blic/rapid

Tutaj moja intuicja nie zawiodła. Na pierwszej liście rankingowej b/r (blitc/rapid) ze stycznia 2010 Boomstry jeszcze nie było. Odkąd się pojawił, jego najwyższe miejsce to trzecie (styczeń i kwiecień 2015), aktualnie jest szósty. Szwarcman liderował pierwszej liście rankingowej b/r. Aktualna lista rankingowa ma numer 37. Aż 19 razy (ponad połowę) na pierwszym miejscu był Szwarcman. Lideruje również obecnie (nieprzerwanie od stycznia 2018). Aktualnie Szwarcman ma aż o 94 punkty wyższy ranking od Boomstry. Najbliżej siebie rywale byli w styczniu 2015, gdy Roel odstawał od Aleksandra o zaledwie 9 punktów. Tak to wygląda na wykresie:

zatem 2-0 dla Szwarcmana

***** Obok siebie

Dobrze wiemy, że ranking to jedno, ale rywalizacja w jednym turnieju to co innego. Czasem ktoś silniejszy rankingowo nie koniecznie potwierdza to w bezpośrednich pojedynkach z konkretnym rywalem. Jak to wygląda u naszych bohaterów?
Występowali wspólnie w 15 turniejach blic-rapid-superblic.

Jedynie pięć z tych turniejów wygrał ktoś inny. Siedmiokrotnie wygrywał Szwarcman, trzykrotnie Boomstra. Patrząc na ich bezpośrednią rywalizację różnica nie jest już tak widoczna. Z 15 turniejów 8 razy wyżej był klasyfikowany A. Szwarcaman, 7 razy R. Boomstra.

zatem 1,3-0,7 dla Szwarcmana (3,3 – 0,7)

***** Twarzą w twarz

Jak wygląda bezpośrednia rywalizacja w partiach pomiędzy nimi? Dwukrotnie rywalizowali ze sobą w tak zwanym “systemie pekińskim” (do pierwszej wygranej, punkty w zależności od rozstrzygnięcia: po klasyce 12-0, rapid 9-3, blic 8-4, superblic 7-5). W Lille 2012 (SportAccord) po superblicu wygrał Szwarcaman 7-5. Rok później w Wageningen (Puchar Świata) wynik był odwrotny.
W klasycznych turniejach b/r najczęściej był remis. Podczas MŚ w blica UFA’2011 Aleksander pokonał Roela. W 2014 roku w Pekinie Roel pokonał Aleksandra w turnieju sueprblica.
Razem to wygląda tak:

zatem idealny remis 1-1 (4,3 – 1,7)

***** Korekta

Lubimy oglądać skoki narciarskie. Tam jest korekta na warunki pogodowe. Tutaj też bym taką korektę wprowadził. Okoliczności meczu i jego organizacji niewątpliwie były i są korzystniejsze dla holendra. Nie można też zapominać, że on w meczu prowadzi.
Zatem korekta na “siłę wiatru” to 2 punkty dla Roela.
Moje rozważania razem 4,3 – 3,7 

Osobiście daję 53% szans dla obrońcy tytułu. W końcu mając w archiwach takie zdjęcie warto by było ono aktualne w przyszłym tygodniu:

Mistrzowie Europy (rapid) Bacoli 2015