IMSA World Masters Championship

596

Już za niespełna dwa tygodnie czeka nas kolejna wielka impreza pod flagą IMSA. Tym razem to pierwsza edycja IMSA World Masters Championship. Powiedzą malkontenci, że tam tylko aktywne (chociaż 30’+20″) i blic ale … Właśnie to ale. Tam zawodnicy mają do podziału pulę nagród o której nawet nie śnią w innych turniejach. Emocje będą zatem prawdziwe bo zwyczajnie jest o co walczyć. W poprzednim turnieju IMSA M. Nogovitcyna zainkasowała blisko 16.000 euro, a cała pula w MŚ kobiet to 20.000. Żartów zatem nie będzie i wszyscy będą walczyć na całego.
FMJD uruchomiło już specjalną stronę dla tego turnieju.

My mamy zapewnione emocje dzięki niezmordowanej Natalii Sadowskiej, która będzie jedną z uczestniczek. W poprzednich imprezach IMSA widzieliśmy również naszych szachistów. Dosyć regularnie grała Monika Soćko, dwukrotnie Radosław Wojtaszek. Tym razem szachistów zabrakło. Nie będzie też brydżystów, którzy zdobywali sporo medali ale .. będą brydżystki. Ponownie zobaczymy też jedynego naszego rodaka w gronie zawodowych zawodników GO – Mateusza Surmacza (gorąco polecam jego stronę o GO).

Mateusz Surma (IMSA 2017)

Z rozegranych do tej pory sześciu elitarnych turniejów pod flagą IMSA, N. Sadowska nie grała tylko w pierwszej edycji. To było w Pekinie 2011 i grało tam jedynie 6 Pań zatem o awans było niezwykle trudno. Mieliśmy za to wspaniały rok 2016, gdy do elitarnego turnieju awansowała również Katarzyna Stańczuk.

Wśród elity warcabistek z pewnością nasz Mistrzyni Świata nie jest najwybitniejszą specjalistką od blica itp. Mimo to, dwukrotnie stawała na podium.

Pekin 2012. Brąz w turnieju mieszanym (tzw system pekiński).
Huai’an 2017. Brąz w turnieju superblica.

Oczywiście będziemy kibicować naszej zawodniczce. Godziny rund pozwalają na nie zarywanie nocek. Warto też odnotować osiągnięcia innych. Zdecydowanie na czoło wysuwa się Matrena Nogowicyna. W grudniu 2017 po prostu rozbiła bank i wygrała wszystkie trzy turnieje. We wszystkich sześciu turniejach IMSA zdobyła 9 medali: 7 złotych i po jednym w pozostałych kolorach. Z pewnością i tym razem jest jedną z głównych kandydatek to złota.

Matriona Nogowicyna (IMSA 2017)

Pełna lista medalistów imprez IMSA:

Z innych naszych akcentów, warto odnotować udział w imprezach IMSA naszego kolegi B.  Sochy, który regularnie jest zapraszany do pracy w tych imprezach.

Szkoda, że tylko Bartosz! Gdyby więcej naszych sędziów miało tytuł sędziego FMJD (fr), na pewno dostali by szansę uczestnictwa w wyjątkowej imprezie (to takie moje drobne nawiązanie do innego artykułu na daminatorze). Bartosz pokazał się z jak najlepszej strony i jest już dobrze znany nie tylko w środowisku warcabowym.

IMSA 2017. Bartosz Socha składa przysięgę w imieniu wszystkich sędziów.

Moje wspomnienia z imprez IMSA nierozerwalnie wiążą się z przepięknymi ceremoniami otwarcia. Naprawdę mają rozmach i wiedzą jak to robić.

Moje amatorskie wideo z 2016