Lektura obowiązkowa

562

Miałem napisać o tej książce wcześniej, gdy tylko ją kupiłem. Przez te zwariowane ostatnie pół roku robię to dopiero teraz.

Mowa o książce wyjątkowej “An Iconography of draughts”, której autorami są Panowie Wim van Mourik i Arie van der Stap. Oprócz tego, że obaj są pasjonatami warcabów (v/d Stap jest też bardzo znanym kompozytorem) to pasjonują się nimi w sposób wyjątkowy. Van Mourik zebrał liczącą blisko 3000 pozycji kolekcję obrazów związanych z warcabami (oczywiście nie oryginały). Van der Stap to wielki autorytet w dziedzinie historii naszej gry.

Książka, a w zasadzie album, to porządnie oprawione dzieło formatu A4, gdzie na 260 stronach znajdziemy ogromną ilość dzieł malarskich związanych z warcabami. Nie są one wybrane przypadkowo. Prezentują historię naszej gry. Każda praca jest opatrzona komentarzem, co przenosi nas w świat którego już nie zobaczymy. Świat w którym przez chwilę możemy się znaleźć dzięki własnej wyobraźni i tym obrazom.

Pierwsze 35 stron książki to szkic historyczny. Warto go przeczytać, by przestać już wierzyć w “Michał Żubra” i podobne historie. Historia warcabów jest znacznie ciekawsza niż się to nam wydaje. Chwała Panu Romanowi Frejowi za sprytne wykorzystanie określenia “polish”. To pomogło w latach siedemdziesiątych, ale pora już na prawdziwą historię.

Książka jest prowadzona w dwóch językach. Oczywiście jest niderlandzki, ale w drugiej kolumnie obok angielski. Można sobie dać radę.

Zachęcam wszystkich do zaopatrzenia się w tą książkę. Naprawdę można długo wpatrywać się w cudeńka tam zaprezentowane. I to nie jeden raz.

Cena (30 euro), to wręcz symboliczna opłata za to cudo. Pod tym linkiem można skontaktować się z autorem.