Tamara

818
Mecz Golubieva - Tanssykuzhyna, Kazachstan 2015

Dzisiaj (11 grudnia) urodziny obchodzi Tamara Tansykkużyna. W tym roku przypadają one tuż przed wielkim meczem z Natalią. Zmotywowało to mnie do szperania w archiwach i napisania choćby paru słów o wielkiej rywalce Natalii.

Tamarę spotkałem po raz pierwszy w Darłówku. Ciepły czerwcowy weekend, 200 km od Szczecina taki wspaniały turniej, jak tu nie pojechać. W turnieju Freja, bo o nim mowa, zagrała 17-letnia wówczas Tamara. Turniej wygrał Koleśnik z Ukrainy przed Kałmakowem i Agafonowem. Tamara był dziesiąta. z naszych zawodników wyżej byli tylko Balcerowicz (5) i Adamaszek (7). Tomek wygrał z Tamarą w bezpośredniej partii.

Memoriał Freja, Darłówko 1996

Nikt z pewnością nie przypuszczał, że ta sympatyczna młoda panna o tatarskiej urodzie (zgodnej z pochodzeniu) to przyszła sześciokrotna Mistrzyni Świata.

Rok później w Mińsku Mazowieckim odbywały się Mistrzostwa Świata kobiet a razem z nimi turniej Freja. Przyjechała również Tamara. Dopiero co zdobyła tytuł Mistrzyni Świata juniorek. Jura Czertok liczył, że wciśnie ją do MŚ kobiet. Regulamin tego nie przewidywał, a obecny na turnieju W. van Beek, ówczesny szef FMJD, nie uległ presji. Tamarze przyszło zagrać w turnieju otwartym i w pierwszej rundzie trafiła na … sami zobaczcie:

Memoriał Freja, Mińsk Mazowiecki 1997

Pamiętam jej niezwykłą zawziętość (w dobrym tego słowa znaczeniu) na twarzy. Tym mnie zamęczyła i około 50 posunięcia pozycja się rozsypała. Przegrałem.
Do dzisiaj jest takim walczakiem. Fajnie kiedyś scharakteryzowała koleżankę Elena Milszyna – ja, jak mam słabszą pozycję to myślę jak tu się wywinąć na remis, a Tamara cały czas myśli JAK WYGRAĆ.

Na swój debiut w MŚ kobiet Tamara musiała zatem zaczekać do kolejnych MŚ. W czerwcu 1999 roku najlepsze zawodniczki spotkały się Jakucku, a turniej po raz pierwszy rozegrano systemem szwajcarskim. Pierwszą partię w MŚ zagrała z … Martyną Siwek (remis). Po 6 rundach z wynikiem +2 Tamara była już wśród liderek. Dwie kolejne rundy to jednak porażki z Gołubiewą i Teteriną. Ostatecznie szóste miejsce. Znakomite, ale Tamara nie tego chciała.

Rok później, we wrześniu 2000 Polska cieszyła się z wyjazdowej wygranej w piłce (z wydatną pomocą nie mówiącego po polski zawodnikowi z Afryki) z czwartą wówczas na MŚ Ukrainą. Warcabistki też na Ukrainie spotkały się na pierwszych ME kobiet. Tamara w pierwszej rundzie gra z … Anią Chylewską! Wygrała tą partię i cały turniej. Została Mistrzynią Europy.

ME kobiet, Zaporoże 19-25.IX.2000

Zabrakło w Zaporożu Zoji. Niemal w tym samym czasie grała ona mecz o tytuł z Niną Jankowską.
Oczywiście to w niczym nie umniejsza sukcesu osiągniętego w Zaporożu.

Do spotkania z wielką rywalką w jednym turnieju doszło niemal dokładnie rok później. W maleńkiej miejscowości Velp (koło Arnhem) w dwóch poprzednich latach odbywał się klubowy Puchar Europy (dwukrotnie występował tam Lokator Gniezno). Tym razem organizatorzy chcieli imprezy z jeszcze wyższej półki. W dniach 16-24 sierpnia hotel Bilderberg w Velp gościł najlepsze warcabistki świata.

Tym razem jednak Tamara nie zagrała z nikim z Polski. Po prostu nikogo od nas nie było (to temat na oddzielne, smutne wspominki). Tamara zaczyna od remisu z Paszkiewicz. Później wygrywa trzy partie z rzędu, remis i znów dwie wygrane. Po siedmiu rundach 12 punktów! Aż 3 punkty przewagi na kolejną rywalką. Zoja w tym turnieju praktycznie nie istniała. Dwie rundy przed końcem miała bilans “-1”. Ponieważ to był szwajcar, to z Tamarą nie miała okazji zagrać. Wygrane w dwóch ostatnich rundach pozwoliły obrończyni tytułu wyjść na “+1”. To wystarczyło do zaledwie 11 miejsca. Zoja traci tytuł, który był w jej posiadaniu nieprzerwanie od 7 lat.

Po dwóch spokojnych remisach w rundach 8 i 9 wygrywa turniej z 3 punktową przewagą. Po piętnastu latach, na listę Mistrzyń Świata wpisano nowe nazwisko. Tamara Tansykkużyna została VI Mistrzynią Świata w warcabach.

3 tygodnie wcześniej w Tucholi, obecna IX Mistrzyni Świata, wówczas 10-letnia Natalka Sadowska debiutuje w Młodzieżowych ME. W turnieju głównym kończy tuż za podium, ale MME w blica brązowy medal!

Młodzieżowe ME, Tuchola 1-7.VIII.2001

Do spotkania przy warcabnicy Tamary z Natalią dojdzie dopiero za 9 lat. I znów z Polską w tle. Bo będą to Mistrzostwa Europy w Sępólnie Krajeńskim. Dla Natalii to będzie debiut w ME. Pierwsza partia … a jakże by inaczej – z Tamarą Tansykkużyną. Remis. Turniej wygrywa Gołubiewa, Tamara jest druga a Natalia zdobywa pierwszy seniorki medal!

Na MŚ panie spotkają się razem rok później na Ukrainie (Równo). Swoją pierwszą partię na MŚ Natalia gra z Zoją (remis), remisuje również z Tamarą. Kończy turniej ze znakomitym jak na debiutantkę bilansem +2 =9 -2, zdobywa też bardzo cenne doświadczenie. Tamara wygrywa w Równem swój piąty tytuł. Na kolejny przyszło jej czekać 8 lat.

Mistrzostwa Świata Kobiet, Rowno 2011

Więcej o Tamarze i Natalii później. Oglądajcie również transmisje z meczu. Niestrudzony Damian Reszka będzie je prowadził razem z arcymistrzem Burzyńskim. Zaglądajcie na strony admiral.pcbest.pl tam będę zamieszczał bieżące linki.

Dzisiaj prześlijmy pozytywną energię Tamarze. To jej święto. Obie rywalki bardzo się szanują, a perspektywa meczu była już omówiona przy barze w czerwcu ub. roku w Jakucji:

Jakucja 2019