Dobrodzieje

422

Od końca 2020 roku mam znacznie mniej obowiązków związanych z warcabami. Założenie i prowadzenie Europejskiej Konfederacji, później trzy kadencje na funkcji Dyrektora Turniejów… Razem ponad 22 lata pracy. To już historia.

Mogę teraz stopniowo dopinać to, co mam rozgrzebane od lat. Zawsze lubiłem tabelki, statystyki itp. Lubiłem dbać o to by rozgrywające się turnieje nie uciekały w niepamięć. Wydawałem w przeszłości biuletyny (z takimi na denaturatowym powielaczu włącznie), wydawałem i czasopismo.

Wiele z naszych wydarzeń ucieka w przeszłość niemal bez śladu. Wbrew pozorom najczęściej te z czasów internetowych! Niemal całkowity brak warcabowych czasopism powoduje, że niezwykle trudno dotrzeć do wyników turniejów. Ktoś powie wikipedia … być może, ale jest w niej tyle błędów, że ja tam nie szukam informacji o warcabach. Szkoda czasu. Ktoś powie strony turniejów. Tak, znakomicie że one są ale … co się z nimi dzieje po dwóch czy trzech latach? A pierwszy turniej międzynarodowy obsługiwany w internecie to była Haga w 1996 roku. Pierwszy turniej o poważną stawkę to był turniej pretendentów Stadskanaal 1997. W dodatku był obsługiwany fantastycznie. To było prawdziwe dziennikarstwo. Nie tylko wyniki ale codzienne artykuły pełne ciekawostek o wszystkim co się wokół turnieju działo. Ja na szczęście te strony z 1997 roku pracowicie sobie drukowałem i mam zachowane w specjalnym segregatorze. A spróbujcie poszukać na przykład wyników Kryształowego Kamienia z 2007 roku? A Mistrzostwa Polski 1982?

Tak można bardzo długo. Postanowiłem poświęcić temu więcej czasu. Zebrałem sporo. Stopniowo będę publikował na tych stronach w menu “TURNIEJE“. To wszystko jest możliwe, ponieważ znam różnych warcabowych dobrodziejów. Oni mi w tym pomogli czy też pomagają. Każdy z nich jakąś część dołożył do tego co możecie przeglądać.

Zaglądajcie do zakładki “Turnieje”. Będzie się duże działo w najbliższym czasie.