Mistrzostwa Świata Rapid

349
MŚ kobiet, Mongolia 2013

Już w sobotę, po raz pierwszy w Polsce, odbędą się MŚ w warcabach szybkich czyli po prostu RAPID. Tak jak rogatka (w oryginale czyli po rosyjsku oznacza procę), tak i to słowo w zasadzie weszło do naszego codziennego języka.

Historia MŚ rapid rozpoczyna się w roku 1999.

Pierwszy turniej rozegrano w kwietniu 1999 w Holandii. Dwunastu znakomitych zawodników grało systemem dwukołowym, zmieniając co dwa dni miejsce rozgrywek. Zawodnicy zobaczyli w sumie 9 miejscowości: Zwolle, Leeuwarden, Hoorn, Apeldoorn, Gronigen, Delfzijl, Tilburg i Eindhoven. Wygrał A. Georgiew o punkt przed Baliakinem i Szwarcmanem.

Turniej był obarczony jednak dosyć poważną wadą. W praktyce był to turniej na zaproszenia, a przecież do MŚ powinny obowiązywać jakieś klasyfikacje.
Tak pisałem o tym w “PW” w 1999 roku:
Światem rządzą pieniądze! i dlatego gdy pojawił się poważny sponsor z ideą rozegrania MŚ oraz z gotową koncepcją sposobu rozegrania i listą uczestników, FMJD nie stawiała warunków. (…)
Również i Edward Burzyński soją relacją zaczął od zdania: “Trudno zrozumieć dlaczego turniej nazwano Mistrzostwa Świata, przecież nie było żadnych kwalifikacji. (…)”

Więcej można przeczytać w Polskich Warcabach 3/99.
Wyniki:

Na kolejny turniej musieliśmy długo czekać. Z pomocą przyszła IMSA i impreza w Pekinie. Trzy tygodnie grania w warcaby i bardzo dużo uczestników z całego świata dawały duże możliwości.

W turnieju zagrało aż 140 warcabistów!

Po 12 rundowym szwajcarze najlepsze szesnastka w open (mężczyźni) i ósemki w różnych klasyfikacjach grały dalej systemem pucharowym. A tych klasyfikacji było kilka. Weteranów (50+), juniorek, juniorów, kobiet i open. Startowali również i nasi. Najwyżej uplasował się Mateusz Sowizdrzał. Miejsce 43 pewni kibicowi w kapciach nie zaimponuje, ale tuż przed nim był na przykład Domczew a za nim Nina  Hoekman, Tkaczenko, Oskar Lognon, Nogowicyna,… 74 miejsce zajęła Natalia Sadowska, 75 Stanisław Urbanek, 86 Damian Reszka, 89 Łukasz Kosobudzki, 97 Martyna Siwek, 99 Karol Dudkiewicz, 112 Aneta Pętlicka, 131 Magalena Szczybyło.

Mistrzem został znów Georgiew, który w finale pokonał (w piątej dogrywce!) Valnerisa.

Wśród pań złoto dla Tamary Tanssykużyny po wygranej w finale z Eleną Milszyną w pierwszej dogrywce.

World Mind Games, Pekin 2008. Mecz o złoty medal MŚ Rapid

Rapid ciągle nie znalazł sobie stałego miejsca w kalendarzu FMJD i znów czekaliśmy aż cztery lata. Ponownie turniej rozegrany został w ramach World Mind Games. Tym razem w Lille we Francji.

Wśród panów do rywalizacji przystąpiło 68 zawodników. W ośmiorundowym szwajcarze wygrał Roel Boomsta przed Czyżowem i Szaibakowem. Mieliśmy też swojego reprezentanta. Oskar Budis ukończył turniej na 45 miejscu.

Wśród pań naszych nie było. Wygrała Nina Hoekman.

IMSA Lille 2012

 

 

Rok po Lille odbyły się MŚ rapid ale tylko Pań. Organizatorzy MŚ kobiet podjęli wyzwanie i przez MŚ kobiet zorganizowali MŚ blic i rapid.

Znakomicie wystąpiła w turnieju Natalia Sadowska zdobywając brązowy medal. To nasz jedyny jak do tej pory medal w MŚ rapid. Po raz pierwszy doświadczyłem radości wręczania medalu MŚ rodaczce. Wyżej od Natalii dwie Ukrainki: D. Tkaczenko i V. Motriczko.

Po roku znów mamy MŚ rapid, ale tym razem wyłącznie open. Przy 22 zawodników (bez naszych) wygrał Ainur Szaibakow przed Amrillewem i Szwarcmanem. Tuż za tercetem z Rosji Anikeew z Ukrainy i Martijn van Ijzendoorn z Holandii.

Turcja i 2015 rok to początek stabilizacji tej imprezy. Od tej pory już jest co roku i zawsze Open i Kobiety.

W Didimie u Panów najlepszy był Baliakin przed Szwarcmanem i Jesperem Lemmenem z Holandii (duża niespodzianka!). W 28 osobowym turnieju grali też nasi:
23. Bartosz Gronowski
26. Mariusz Ślęzak

U Pań wygrała Nogowicyna przed Tanssykużyną i Olą Fedorowicz. Natalia Sadowska zajęła 7 miejsce. Wygrała w pierwszej rundzie i … zremisowała wszystkie pozostałe partie.

MŚ rapid-blic, Turcja 2015

MŚ rapid-blic, Turcja 2015

I znów Turcja, lecz tym razem w innym miejscu, nico bliżej Izmiru.

Wśród Panów nasi nie grali. Turniej wygrał Anikeew przed Szwarcmanem i Iwanowem.

Wśród Pań znów najlepsza Nogowicyna przed Idrisową i Tanssykużyną. Natalia Sadowska n 8 miejscu.

MŚ Rapid Blic 2016

MŚ Rapid Blic 2016

Ponownie jesteśmy w tym samym miejscu w Turcji.

Niezbyt liczna, ale bardzo silna obsada u Panów. Wygrywa Iwanow przez Georgiewem i Getmańskim. Łukasz Kosobudzki kończy turniej na 17 miejscu, tuż przed … aktualnym wówczas Mistrzem Świata w szachach (rapid) Wasilijem Iwańczukiem.

U Pań złoto dla Tanssykużyny srebro dla Bałtaży a brąz dla Idrisowej. Jedyna Polka, Arleta Flisikowska, kończy turniej na 14 miejscu.

Jedziemy (częściej jednak lecimy) tym razem do Włoch. Bergamo, pięknie zorganizowane MŚ w blica i rapid, urok Italii, znakomite połączenia z całym światem i mieliśmy nie tylko znakomitą jakościowo, ale i ilościowo obsadę (59 w open i 33 u kobiet).

U panów złoto dla Baliakina, srebro dla Szwarcmana a brąz dla Czyżowa. Grali też nasi:
28. Karol Dudkiewicz
39. Łukasz Kosobudzki

U pań kolejne złoto dla Nogowicyny. Srebro dla Motriczko i brąz dla Golubiewej.
Nasze zawodniczki:
11. Natalia Sadowska
20. Arleta Flisikowska
21. Katarzyna Stańczuk
30. Marta Bańkowska
31. Marta Stangret

Po dwudziestu latach MŚ rapid wracają do Holandii.

Wśród Panów wygrywa Boomstra przed Georgiewem i Sipmą. Holendrzy więcej niż zadowoleni! W pierwszej ósemce było ich aż 6! Grali też Polacy:
31. Piotr Chmiel
44. Mariusz Ślęzak
59. Mateusz Sowizdrzał
65. Jacek Pawlicki
Walczyłem bohatersko :) Mimo zrobionego w ostatniej rundzie filipka i wygrania kamienia … zremisowałem i zakończył turniej na ostatnim miejscu.

U Pań złoto dla Tansykkużyny a srebro sensacyjnie dla zawodniczki z Mongolii (grała u nas w Karpaczu) Munkhtuya Nasanbayar. Na trzecim miejscu Tkaczenko. Natalia Sadowska na miejscu dziewiątym.

Smutne cowidowe czasy, ale MŚ się jednak osbyły. Nazwiska zacna, ale obsada bardzo słaba. U Panów zaledwie 15 z czego 9 z Rosji i 4 z Ukrainy. U Pań 19 zawodniczek z czego … 16 z Rosji. Nasi nie startowali.

U Panów złoto dla Anikieva, srebro dla Germogenowa a braz dla Biełoszejewa z Krymu.

U Pań najlepsza Idrisowa przed Tansykkużyną i Osipową.

Medaliści MŚ Rapid 1999-2020

            z s b  R
 1. A. Georgiew     2 2 -  4
 2. A. Baliakin     2 1 -  3
 3. R. Boomstra     2 - -  2
  J. Anikeev     2 - -  2
 4. A. Szaibakow    1 - 1  2
  A. Iwanow      1 - 1  2
 6. A. Szwarcman    - 4 1  5
 7. A. Czyżow      - 1 2  3
 8. G. Valneris     - 1 -  1
  M. Amirlaew     - 1 -  1
  N. Germogenow    - 1 -  1
11. A. Getmański    - - 1  1
  J. Lemmen      - - 1  1
  w. Sipma      - - 1  1
  S. Beloszeew    - - 1  1

 

Medalistki MŚ Rapid 2008-2020

             z s b  R
 1. T. Tansykkużyna    3 2 1  6
 2. M. Nogowicyna     3 - -  3
 3. A. Idrisowa      1 1 1  3
 4. D. Tkaczenko     1 - 1  2
 5. N. Hoekman      1 - -  1
 6. W. Motriczko     - 3 -  3
 7. O. Bałtaży      - 1 -  1
  E. Milszina      - 1 -  1
  M. Nasanbayar     - 1 -  1
10. N. SADOWSKA      - - 1  1
  M. Daniłowa      - - 1  1
  A. Kyczkina      - - 1  1
  O. Fedorowicz     - - 1  1
  Z. Golubewa      - - 1  1
  Ch. Osipowa      - - 1  1