Drużynowe Mistrzostwa Świata

237

Lista zgłoszeń do DMŚ jest już zamknięta. Teoretycznie ktoś się jeszcze może pojawić, ale to naprawdę czysta teoria. Dzisiaj też opublikowano szczegółowy harmonogram i system rozgrywek.

Możliwe są zmiany ale dlaczego nie pospekulować sobie już teraz. Przy dwunastu drużynach będziemy mieli najpierw grę w dwóch grupach, później na krzyż półfinały i finałowe mecze o konkretne miejsca.

Jak wyglądamy jako Polska?
Z oczywistych powodów nie wiemy w jakim składzie zagra drużyna Ukrainy. Są szanse, że zagrają najlepsi. Wówczas po rozstawieniu drużyn będzie to wyglądało tak:

Gdyby jednak Ukraina musiała skorzystać wyłącznie z zawodników którzy przebywają aktualnie poza swoim krajem to rozstawienie będzie wyglądało tak:

Różnica dla naszej drużyny jest tylko jedna: Senegal albo Litwa.
Oprócz jednej z tych drużyn (podkreślam, jeżeli nic się nie zmieni) zagramy w grupie z Holandią, Francją, Azerbejdżanem i Kubą.

Szanse na miejsce w czołowej dwójce, a w konsekwencji w TOP-4, są moim zdaniem nieduże. Będę szczęśliwy, jeżeli okaże się że napisałem głupoty. Trzeba jednak powalczyć o miejsce 3-4 w grupie. Moim zdaniem to też nie będzie to łatwe. Kuba to jest nieodkryta karta. Wystarczy jednak popatrzeć na wyniki PŚ w Curacao by nabrać szacunku do nieznanych szerzej zawodników z tego kraju.

Azerbejdżan ma moim zdaniem niedoszacowane rankingi. Niezwykle rzadko pokazują się w świecie. Ale zawsze z dobrej strony. Będzie bardzo ciekawie!

Po wielu latach, znów możemy emocjonować się występami naszej drużyny w Mistrzostwach Świata. Ostatni taki występ miał miejsce w 2005 roku (Varazze, Włochy). Kolejna okazja była rok później. W grudniu 2006 odbywały się DMŚ w Senegalu. Uczestnicy musieli jedynie dolecieć za swoje. Według ówczesnych cen … to był wydatek 5000 zł. Polski jednak zabrakło.

Od 2006 roku (16 już lat!) nie było Drużynowych MŚ. Zmieniamy tą przykrą tradycję i impreza wraca do kalendarza w cyklu dwuletnim. Po emocjach w Turcji, kolejne już w 2024 roku.

Warto przy każdej takiej okazji przypominać występ naszej drużyny na Drużynowych MŚ w 1989 roku. Leon Mikulicz, Marek Kuciński, Ryszard Sawczyk, Wojciech Dolata zdobyli w Weronie brązowe medale!

U Pań rywalizacje będzie toczyła się w formie turnieju dwukołowego. Obsada bardzo słaba ilościowo, ale znakomita jakościowo. Nasze Panie stać na grę o najwyższe cele! To będą pierwsze w historii Drużynowe MŚ kobiet.