Mistrzostwa Świata w blica (2)

90
MŚ blic - Izrael

W początkach XXI wieku MŚ w blica nie były rozgrywane regularnie. Na kolejne MŚ panowie musieli czekać 7 lat.  Panie na drugie MŚ w blica czekały 2 lata.

2001 – Velp


W okolicy Arnhem, w niewielkiej miejscowości Velp jest uroczy hotel Bilderberg. Położony tuż przy dużym węźle komunikacyjnym, ale tylko Holendrzy potrafią to wszystko tak poukładać, że w samym hotelu ma się wrażenie, że mieszka się w parku. Ten hotel gościł przez dwa poprzednie lata uczestników Klubowego Pucharu Europy. Dwukrotnie uczestniczył w tym turnieju najlepszy wówczas w kraju Lokator Gniezno.

Sponsorzy tych wydarzeń (gmina Rheden i grupa finansowa Geove RZG) znudzili się już klubowymi rozgrywkami. Postanowili zrezygnować z klubów na rzecz Pań. Po raz drugi MŚ kobiet rozegrano systemem szwajcarskim. Po dziewięciu rundach turnieju głównego, zawodniczki przez dwa dni grały w blica i dopiero po tym turnieju uroczyście zakończono MŚ.

W turnieju zabrakło naszych zawodniczek. Była możliwość udziału, ale … .

Wygrała Nina Hoekman-Jankowska.

2007 – po długiej przerwie


Długo czekaliśmy na kolejne MŚ w blica.

Panie zagrały blica po raz trzeci przy okazji regularnych MŚ, a panowie tak jak 7 lat wcześniej w Izraelu.

W dalekim Jakucku


Nie było tam naszych zawodniczek. Tytuł w blica wygrała po raz pierwszy Daria Tkaczenko.  Trzecie MŚ w blica i trzecia Mistrzyni. Daria tym tytułem na pewno osłodziła sobie co nieco drugie miejsce w MŚ.

Daria warcabowemu światu zaprezentowała się po raz pierwszy w Ludowie Polskim. Z nieznanych mi bliżej powodów 15 letnią wówczas Darię skierowano do rywalizacji w najstarszej grupie juniorek. Daria ten turniej wygrała. Nieco później (2004), również w Polsce (Mława), osiągnęła pierwszy poważny sukces seniorski zostając Mistrzynią Europy. Rok później debiut w Mistrzostwach Świata (Latronico, Włochy) i Daria zostaje ósmą Mistrzynią Świata. W kolejnych turniejach (poczynając od 2007 roku) już nie wygrywała, ale zawsze utracony tytuł odzyskiwała w meczach. Z trzech rozegranych, wygrała wszystkie.

W Jakucku utraciła koronę mistrzyni, ale zdobyła złoto w blica.

 

Panowie znów w słonecznym Izraelu


 

Mistrzostwa rozegrano w październiku, w miejscowości … której już nie ma na mapie Izraela. To Nazareth Illit (w dosłownym tłumaczeniu – górny Nazaret). Od 2019 roku miejscowość ta nazywa się  już Nof Ha-Gails, pewnie dlatego by nie myliła się nam z arabskim Nazaretem.

20 uczestników podzielona na dwie grupy. Faza grupowa miała pozostawić na placu boju 16, którzy dalej mieli już grać systemem pucharowym.

Regulamin w fazie finałowej przewidywał dwupartiowe mecze w tempie 5’+3”. W przypadku remisu kolejne dwie partie w tempie 3’+2”. Gdyby i drugi mini-mecz nie przyniósł rozstrzygnięcia, przewidywano partie w tempie 1’+3” aż do skutku.

Zatem Szwarcman pokonany! Ale zanim do tego doszło zapachniało sensacją w już pierwszej rundzie. Szwarcman mecz z Tuwsinboldem rozpoczął porażką!

Doszło do tego w szczególnych okolicznościach. W turnieju uczestniczył pochodzący z Ukrainy Kostia Eljanow. Miałem okazję mieszkać z nim w jednym pokoju wiele lat temu podczas małego weekendowego turnieju w Berlinie. Przesympatyczny, ciepły człowiek. Trudno jednak wymyśleć chorobę która by jego w życiu nie dotknęła. Opiekująca się nim całe życie mama to jedna z tym WIELKICH kobiet, które życie poświęciły swojemu dziecku zachowując przy tym uśmiech i pogodę ducha. Ojciec nie wytrzymał tych obciążeń. Odszedł. Przyrodni brat Kostii, Paweł Eljanow, jest szachowym arcymistrzem (58 na liście FIDE).
Dla Kostii gra w turniejach to była największa radość. Cieszył się też turniejem w Izraelu. Jednak po półfinałach Kostia zachorował. Jak się okazało później, z tej choroby już się nie podniósł. To był  ostatni turniej w jego życiu.

Kostia Eljanow i Aleksander Szwarcman (Izrael 2007)

Aleksander Szwarcman był w bardzo dobrych relacjach z Kostią i jego mamą. Wiedział, że Kostia czeka na niego w pierwszej rundzie. Po wejściu na salę tuż przed pierwszą rundą finału, okazało się że czeka na niego całkiem inny przeciwnik. Nawet tak wielkiego mistrza taka zmiana potrafi kompletnie zdekoncentrować. Przegrał pierwszą partię i zrobiło się niebezpiecznie.

Według słów nieodżałowanej Rimy, która turniej sędziowała i relacjonowała swojemu koledze ze Szczecina (jej autorstwa są też zdjęcia), turniej był widoczny w miejscowych mediach.

MŚ blic – Izrael

A ten wycinek z izraelskiej gazety miał swoje 5 minut w internecie 15 lat temu.

Na popularnym w tamtych latach forum, z humorem podpisał ten skan z gazety Edward  Burzyński:
Krótkie tłumaczenie artykułu: G. Valneris zaproponował przeciwnikowi by już się poddał, na co ten odpowiedział w swoim stylu

Po czterech rozegranych MŚ w blica mamy remis 2:2. Dwa tytuły zdobył Szwarcman i dwa Valeris.

Na kolejne Mistrzostwa Świata znów musieliśmy troszkę poczekać. Nie było ich w 2008 roku. Kolejne MŚ w blica odbyły się pod koniec grudnia 2009 w Berlinie. Ale o tym w następnym odcinku.

ciąg dalszy nastąpi…