Mistrzostwa Świata w blica (5)

133
IMSA Lille 2012

2012 Lille – z nadziejami na przyszłość


 

Po 2008 roku i wielkim święcie sportów umysłowych czekaliśmy na kolejne takie wydarzenie. Miało się ono odbyć też w mieście olimpijskim, tuż po regularnej olimpiadzie. Niestety. Londyn odmówił. IMSA chcąc walczyć o podtrzymanie cyklu, zaapelowała do swoich członków abyśmy mimo wszystko imprezę zrobili. Choćby 200km od Londynu.

Miasto Lille udostępniło centrum kongresowe. Wszystko pozostałe było już na barkach poszczególnych federacji. Ogromna praca organizacyjna dla w sumie amatorskiej organizacji jaką była i jest FMJD.
Był też problem z zapewnieniem godnej rangi imprezy obsady. O ile w warcabach i brydżu byłó znakomicie  (brydżyści, tak jak my wkomponowali w tą imprezę swoje mistrzostwa Świata), to już u pozostałych marnie. W GO grali amatorzy a w szachach … wyłącznie rekreacyjnie. Dokładnie w tym samym czasie odbywały się Mistrzostwa Francji w szachach, niestety nie w Lille.

2nd World Mind SPorts Games, Lille 9-23.08.2018

 

Mimo ogromnego nakładu pracy jak i środków, wiemy już teraz, że nic to nie dało. Marzenia o rozgrywanej co cztery lata „Intelliadzie” wydają się ciągle mało realne.

My mieliśmy w Lille kilka różnych turniejów z rzędu (Puchar Świata MŚ blic/rapid indywidualne i drużynowe). Polska była dosyć licznie reprezentowana na Pucharze Świata (z pulą nagród 30.000 euro). Później był jeden dzień przerwy (Kongres FMJD) a po nim MŚ rapid/blic. Niestety. PZWarc zadecydował, że naszych nie będzie na mistrzostwach Świata. Mieliśmy jedynie samotnego Oskara Budisa. U panów trzeci tytuł z rzędu (i piąty łącznie) dla Szwarcmana. U pań złoto dla późniejszej sekundantki Natalii Sadowskiej w meczu z Golubiewą – A. Idrisowej. Aygul wygrała turniej w wielkim stylu. Już rundę przed końcem mogła przyjmować gratulacje. Została zapisana na liście Mistrzyń Świata w blica pod numer 4.

W 2013 roku drogi turniejów open (panów) i kobiet znów się rozeszły. Panie grały wśród mongolskich stepów a panowie nad groźnym w ziemie Morzem Północnym. O tym za kilka dni w kolejnym odcinku.

A teraz kilka fotek z MŚ w blica w Lille.

Ciąg dalszy nastąpi