Wizerunek czyli IMAGE (imidż)

1796

O dobry wizerunek starają się wszyscy. Najbardziej jednak ci mniejsi, biedniejsi, niedocenieni. Poza nielicznymi wyjątkami, trzeba mieć już bardzo silną pozycję by pozwalać sobie na nonszalancję w tych sprawach. We wrześniu ubiegłego roku świat internetowy obiegł link z wywiadem Damiana Reszki dla radia (kto nie słuchał niech kliknie i posłucha!).

Znakomity ambasador NASZEJ gry. Więcej takich okazji, więcej takich rozmów i krok po kroku będziemy lepiej postrzegani.
To był przykład “IMAGE-1

Pora na przykład “IMAGE-2“. Indagowany wie o czym mówi, ale zupełnie niechcący …
W 1998 roku doszło do historycznej zmiany formuły rozgrywania DMP. Rozgrywaliśmy ligę wyjazdową. Warcpol miał grać w pierwszej rundzie z Poczesną. Największa gwiazda Poczesnej – aktualna wówczas wicemistrzyni świata – mieszkała już w Belgii. Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, przełożyliśmy termin meczu, wszystko po to by przyjechała.
I przyjechała! Wszystkie szczecińskie media zostały poinformowane, że na mecz z Warcpolem przyjedzie gwiazda światowego formatu. Była miejscowa TV, były stacje radiowe, byli dziennikarze z miejscowych gazet. Dziennikarz Głosu Szczecińskiego opublikował swoją rozmowę z arcymistrzynią:

Oj dostało mi się od miejscowych szachistów. Gdy opowiedziałem o tej historii nieco później Pani Ewie nie mogła się nadziwić, że to wspomnienie z dzieciństwa okazało się tak istotną częścią późniejszej publikacji. Bywa… Ja w takich sytuacjach zawsze tłumaczę, że przepisy gry w footballu amerykańskim są znacznie bardzie złożone od naszej piłki skopanej a mimo to wolimy jednak tą naszą.

Przykład “image-3“. Działacz udziela wywiadu miejscowemu dziennikarzowi (T.Kosobudzki w rozmowie z dziennikarzem “Głosu Koszalińskiego” w 2006 roku).
Pan Prezes mówi między innymi “Ostatnio warcaby silnie rozwijają się w Afryce.
Pewnie powiedział to po tym jak w Mińsku Mazowieckim na MŚ juniorów pojawił się Tomy Mbongo z Kamerunu.
To był przykład z natury subtelności w których orientują się tylko “branżowcy”. Dla nich to zabrzmiało troszkę tak, jakby Prezes Polskiego Związku Snookera i Bilarda stwierdził, że ostatnio snooker silnie rozwija się w Szkocji.
Subtelności, chociaż kłują w oczy i karzą wątpić w kompetencje do kierowania dyscypliną sportu o której się wie tak niewiele.

NIESTETY. Okazje do kontaktu i oficjalnych wystąpień mają również i inni.

Pora na przykład  który nazwać trzeba “imidż-4“. Takie sytuacje zdarzają się zawsze wówczas, gdy wypowiadający się ma niewielkie pojęcie o materii na której temat się wypowiada i jest to widoczne dla wszystkich.

W tym roku odbyła się I Olimpiada Młodzieży w sportach umysłowych. Na stronach internetowych tej imprezy zamieszczono również rozmowy i ciekawostki. Jest tam sympatyczna rozmowa z Klaudią Mroczko ale jest również …. wypowiedź Pana Leszka Pętlickiego (link). Gdy przeczytałem to po raz pierwszy nie mogłem oczom uwierzyć. Zacytuję fragment:

Poważna mina, zmarszczone czoło … liczę …. 4197, 4198, 4199, 4200! Tak, tyle mamy kombinacji. Teraz policzę szachowe.

“(…) wbrew pozorom warcaby wcale nie są łatwiejsze od szachów. My mamy bowiem 4200 kombinacji, podczas gdy ta druga gra o tysiąc mniej. Łatwiejsze są co prawda zasady, ale to właśnie czyni warcaby bardzo trudne, bo do zwycięstwa pretenduje znacznie większa grupa zawodników.

Pan Pętlicki dokonał epokowego odkrycia o którym nawet Anad i Kasparow nie wiedzą. Pewnie i Fiszer nie wiedział. A może wiedział i powiedział jedynie Panu Leszkowi?.
W szachach mamy 3200 kombinacji!!!
O warcabach nie dyskutuję – Przewodniczący Kolegium Sędziowskiego na pewno wie o czym mówi.

Jednak jako kilkunastolatek zajmowałem się troszkę szachami. Grałem nawet w Stilonie Gorzów. Wówczas zdecydowanie zaliczałem się do grona lekceważących warcaby. Trafiłem na dobrego ambasadora tej gry ,jakim był  Marek Kamieniarz. Gdybym jednak trafił na TAKIEGO ambasadora-odkrywcę … spadł bym z krzesła ze śmiechu i w życiu nikt by mnie nie namówił bym poważnie traktował warcaby!

 

Kochani młodzi warcabiści z pokolenia lat osiemdziesiątych! Pora na zmiany!!! Jeśli nie weźmiecie spraw w swoje ręce to niewiele się zmieni. Warcaby WAS potrzebują. Musicie wprowadzić inny sposób myślenia. Moje pokolenie się to tego nie nadaje, co Czcigodny Pan Leszek Pętlicki swoją wypowiedzią był uprzejmy udowodnić.