Kto chce zagrać w Mistrzostwach Świata?

425

W czasach już nieco odległych, gdy nie było jeszcze Polskiego Związku Warcabowego (ściślej jego obecnych władz) zdarzało się, że zawodnicy którzy awansowali do finałów MP dostawali listy gratulacyjne. Gdy odbywały się mecze z Czachami lub Holandią, braliśmy do ręki listę rankingową lub wyniki ostatnich MP i dzwoniliśmy po kolei by skompletować drużynę z tych, którzy według aktualnych wyników na grę w niej zasłużyli.

Gdy udało się powołać do życia PZWarc byłem pełen nadziei, że teraz to już tylko będzie lepiej. Oj rozczarowałem się bardzo.  Nie sięgając daleko wstecz, 10go stycznia po raz kolejny ogłoszono NABÓR do udziału w jednej z najważniejszych imprez. Oto PZWarc zaprasza do zgłaszania się do udziału w kwalifikacjach do MŚ. Podobne ‘zorganizowane akcje’ przeprowadzano już w przeszłości. Związek w ten sposób po raz kolejny pokazał brak szacunku do zawodników. To nie jest konkurs piękności ani zapisy na kupno pralki w latach 70/80 tych ubiegłego wieku!

To WASZE zadanie WCz Członkowie Zarządu mieć POGLĄD kto i na jakich zasadach ma reprezentować  Polskę. PO TO JEST ZWIĄZEK. To nie tylko biuro podróży i organizacji imprez, ale również ZWIĄZEK SPORTOWY. Przygotowanie i udział w najważniejszych imprezach to jest Wasze PODSTAWOWE zadanie.

Ponieważ od dawna PZWarc nie organizuje posiedzeń zarządu (ostatnie o którym wiadomo, odbyło się w czerwcu 2011), sugeruję by jednak się spotkać, porozmawiać i przedstawić klubom swoje plany.

By ułatwić Pani Bukale, Panu Kulikowi i reszcie czcigodnego grona zadanie, przypomnę o czym na ten rok powinniście w zakresie sportu wyczynowego pomyśleć:

 • 16-22 marca, Budapeszt
  Kwalifikacje do MŚ. Polska może wystawić 4 zawodników (awansować może tylko jeden). Biorąc pod uwagę, że wiele silnych krajów wyczerpało już swój limit udziału w MŚ, szanse na awans są poważne.
 • 23-24 marca, Budapeszt
  Zaraz po turnieju kwalifikacyjnym w tym samym miejscu odbędą się ME w blica. Nie ma ograniczeń co do ilości uczestniczących zawodników z Polski.
 • 3-7 kwietnia, Tallinn
  Drużynowe ME. Trzyosobowe drużyny męskie i dwuosobowe drużyny kobiet. KONIECZNIE trzeba wystawić drużynę! W 2010 roku na tą samą imprezę medaliści MP …  SAMI(!!!) zgłosili chęć wyjazdu Panu Prezesowi. WSTYD!
  Może tym razem będzie inaczej?
 • 1-20 czerwca,  Ufa
  Mistrzostwa Świata. Mamy co najmniej jednego reprezentanta. Pozostaje tylko pomyśleć (to jest zadanie związku!!!) jak najlepiej go przygotować, jak mu pomóc.
  No i oczywiście pomyśleć o sfinansowaniu podróży, by nie musiał jechać dwie doby pociągiem.
 • 29 czerwca – 12 lipca, Tours
  MŚ kadetów. Polska może wystawić 3 kadetów i 3 kadetki. Nie wykluczone (są takie pomysły), że ten limit wzrośnie do 4. Należy ustalić zasady awansu oraz poinformować o możliwościach dofinansowania zanim będzie wiadomo kto się zakwalifikuje!
 • 1-7 sierpnia, Solina
  Młodzieżowe ME. Tutaj sprawa jest jasna. 50% wpisowego od EDC (zwykle około 4500-5000 euro) przyciąga jak magnes. Kolegę Artymowicza proszę, by w swojej działalności rewizyjnej zadbał aby kwota ta znalazła się w księgach rachunkowych związku.
 • 14-22 września, Wageningen
  Puchar Świata. Udział w tym turnieju czołowych zawodników należy potraktować naprawdę priorytetowo. Tam są punkty Pucharu Świata! Rola tych punktów będzie bardzo rosła! To już nie tylko SportAccord ale i inne ważne wydarzenia w przyszłości będą rozdzielane na podstawie klasyfikacji Pucharu Świata.
 • 1-16 października, Ułan-Bator
  Mistrzostwa Świata kobiet. Prawo udziału wywalczyła sobie (12 miejsce na liście rankingowej ze stycznia!) Pani Natalia Sadowska. Związek teraz musi pomyśleć o zabezpieczeniu pieniędzy na podróż (bilety do Ułan-Bator nie są tanie!).
 • 26 października – 3 listopada, Białoruś.
  MŚ U14 U11 (do 14 i 10 lat). Niedaleko to i relatywnie nie drogo. Warto pomyśleć (i poinformować!) o zasadach kwalifikacji. Szczególnie wśród najmłodszych, siła zawodników w styczniu i październiku może się bardzo różnić.
 • początek grudnia, Pekin.
  SportAccord WMG. O udział kogoś z Panów będzie trudno ale nie jest to niemożliwe! Są dwa turnieju zaliczane do Pucharu Świata w tym roku – Ufa i Wageningen. Jeżeli w Ufie zagra nie tylko O.Budis i ci sami dwaj zagrają we wrześniu w Holandii to szansa naprawdę jest! Pamiętajmy, że jest limit udziału zawodników z jednego kraju(3)!
  Udział Pani Natalii jest niemal pewny, jeżeli zagra ona w Pucharze Świata i w MŚ.
 • 21-28 grudnia, Mirepoix.
  MŚ juniorów/juniorek. Drugi raz w tym samym roku młodzież spotka się we Francji ale tym razem ta najstarsza.

Czekamy (ja i inni kibice warcabów) na owocne posiedzenie zarządu i na poinformowanie zawodników o Państwa planach.

Życzę owocnych obrad!