Mistrzu walcz

487

 

damian_reszka_2011Chciałem napisać coś pozytywnego. Miałem już prawie skończony artykulik o warcabach polskich a w zasadzie o tym czy aby na pewno są one POLSKIE.

Moim zdaniem NIE i o tym chciałem pisać. Ale … w warcabach pewne problemy są jednak wybitnie POLSKIE. Zmieniają się czasy problemy wracają. Zmieniają się ludzie, ale niezmiennie władze warcabowe nie potrafią zrozumieć co to znaczy ZAWODNIK i na czym polega szacunek do niego, który należy mu okazać.

O ten szacunek niezmiennie trzeba walczyć. 

 

Rok 1980.

W Rydze odbywa się turniej strefowy do MŚ w Bamako. Kolejność Mistrzostw Polski: 1.Ryszard Stencel, 2.A.Martko, 3.J.Jaskólski. Polskę reprezentują … St.Markowski (23 miejsce w Mistrzostwach Polski), Z.Porochnicki (27 miejsce w MP).

Wkurzony tym wszystkim student Politechniki Szczecińskiej buntuje zawodników i doprowadza do powstania Krajowej Rady Zawodniczej.
KRZ z nim na czele ma walczyć o ELEMENTARNY szacunek dla zawodników.

Rok 1981.

Mistrzostwa Świata kobiet. Kolejność w Mistrzostwach Polski: 1.A.Dębska, 2.G.Zaglaniczna, 3.R.Kawczyńska, 4.B.Markowska. Na MŚ zgłoszono … B.Markowską.

Przypadkowo się dowiedział o tym Przewodniczący KRZ. Interweniuje! Warcabowa władza argumentuje, że tylko B.Markowska mogła mieć na czas paszport, że Dębska by nie dała rady a Zaglaniczna to już na pewno bo mieszka na wiosce(?!).

Pomogły moje argumenty, że w Szczecinie jest konsulat ZSRR a Szczecin jest miastem partnerskim Rygi zatem Róża Kawczyńska bez problemu paszport dostanie. Kłóciłem się do upadłego… pomogło → pojechała ta, która na to zasłużyła najbardziej, czyli Ania Dębska.

Miałem wówczas 21 lat, ale walczyłem w takich sprawach mimo, że mnie bezpośrednio nie dotyczyły.

Rok 2013.

Dzisiaj mija termin zgłoszeń do turnieju kwalifikacyjnego w Budapeszcie. Polska ma prawo wystawić czterech zawodników. Mistrzem Polski jest Damian Reszka. Damian dzisiaj skontaktował się z PZWarc (niezmiennie uważam, że kierunek powinien być odwrotny!) i dowiedział się, że … się spóźnił bo zgłaszać się do związku należało do wczoraj.
Czy trzeba coś więcej dodać? WSTYD! 

Mam nadzieję, że Damian się nie podda i będzie walczył o swoje prawa!!!