Puchar Świata

447

Puchar Świata 2013W Wageningen trwa turniej o Puchar Świata. Polskę reprezentują wicemistrzowie kraju D.Reszka, Ł.Kosobudzki i A.Flisikowska oraz złota medalistka ostatnich MP – Natalia Sadowska.

Mniej zorientowanym kibicom naszej gry chciałbym przybliżyć co nieco o co gramy w Pucharze Świata. Otóż jest to cykl imprez w swoim założeniu na wysokim poziomie. Ten poziom mają zabezpieczać nagrody. Jeżeli ktoś myśli o organizacji takiego turnieju to musi mieć minimum 20.000 euro na nagrody dla mężczyzn i 10.000 dla kobiet. Do punktacji Pucharu Świata zalicza się również Mistrzostwa Świata.

Aktualna klasyfikacja PŚ to wyniki ostatnich czterech turniejów z tego cyklu. Punkty do PŚ zdobywa się w każdej partii … wygrana to 2 punkty a remis to 1 (przy systemie punktacji jak w Wageningen czy Lille, punkty zdobyte w partii dzieli się na 6). Do tego dochodzą bonusy za pierwsze 10 miejsc:  I – 100, II – 70, III – 50, IV – 40, V – 35, VI – 30, VII – 26, VIII -24, IX – 22, X – 20.

Bieżąca klasyfikacja jest dostępna na stronach fmjd: panowie(open), panie.

Klasyfikacja Pucharu Świata jest podstawą do kwalifikacji do najbardziej lukratywnych turniejów FMJD jak choćby turniej w Pekinie czy przyszłoroczny turniej IMSA w Ufie.

U Panów walka idzie o 15 miejsc (jedno jest zagwarantowane dla Chin). Występują jednak dodatkowe warunki – nie może awansować więcej niż 3 z jednego kraju oraz musi być minimum jeden zawodnik z każdej konfederacji (Europa, Azja, Afryka, Ameryka).

U Pań jest dla nas bardziej ciekawie. Do Pekinu jedzie 12 zawodniczek. Jedno miejsce jest oddane dla Chin. Nie ma kryterium kontynentalnego jest jedynie limit nie więcej niż 2 zawodniczki z jednego kraju. Szanse Pani Natalii są bardzo duże. Oprócz Wageningen ma jeszcze sporo punktów do zdobycia na MŚ w Mongolii. Szanse drugiej naszej reprezentantki są znacznie mniejsze. Chociaż po MŚ w Mongolii, przestaną się liczyć do klasyfikacji punkty zdobyte w Ufie dwa lata temu gdzie naszych nie było.