Wielki sukces skromnej Natalii

480

Natalia_SadowskaJuż dwa tygodnie minęły od triumfu Natalii Sadowskiej w Wageningen w turnieju o Puchar Świata. Nie było kiedy a TRZEBA i tutaj odnotować ten największy (moim zdaniem) sukces naszych warcabistów przez 40 lat naszych startów.

Miałem wyjątkowe szczęście stać kilka metrów od stolika na której dwunastokrotna Mistrzyni Świata, Zoja Golubiewa (z domu Sadowska!), wyciągnęła rękę w stronę polskiej warcabistki by poddać partię.

Czy może być piękniejsze zdjęcie niż to zrobione dosłownie sekundę później? W oczach naszej koleżanki jest wszystko – radość, niedowierzanie, wzruszenie, … cichym skromnym głosem, nie mogąc powstrzymać  mimowolnie napływających do oczu łez mówiła sama do siebie “wygrałam… wygrałam …“. Ton głosu był niezwykle wzruszający…

Brawo Brawo Brawo … wszyscy w Polsce kochający warcaby mamy pierwsze wielkie zwycięstwo w światowej imprezie.

Nie licząc wyników juniorskich nasze największe sukcesy w historii to:

  • 1989 Werona – 3 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Świata (za ZSRR i Mali). Reprezentowali nas: Leon Mikulicz, Marek Kuciński, Ryszard Sawczyk i Wojciech Dolata.
  • 1997(8) Mińsk Maz./Częstochowa – w listopadzie 1997 Ewa Minkina dzieli drugie miejsce na MŚ kobiet w Mińsku Mazowieckim. Dwa miesiące później, na przełomie grudnia i stycznia w Częstochowie wygrywa 8:4 mecz barażowy z Olgą Kamyszlejewą. W ten sposób zajęła samodzielne drugie miejsce co dało jej tytuł arcymistrzyni i prawo do gry w meczu o tytuł z Zoją Golubiewą. Do meczu niestety nie doszło.
  • 2010 Sępólno Krajeńskie – brąz Natalii Sadowskiej w ME kobiet.
  • 2012 Lille – brąz N.Sadowskiej w WMSG
  • 2012 Pekin – brąz N.Sadowskiej w SAWMG
  • 2013 Wageningen – WYGRANA N.Sadowskiej w zawodach o Puchar Świata
  • 2013 Ułan Bator – brąz N.Sadowskiej w MŚ kobiet w grze aktywnej