Piszą o naszych

448

szaszizr_11_12Nie tak dawno cieszyliśmy się ze zwycięstwa naszych warcabistów nad Izraelem. Teraz możemy poczytać o tym w warcabowej prasie.

Od początku 2006 roku warcabiści w Izraelu wydają miesięcznik “Szhashechnyj Izrail” (“Warcabowy Izrael”). Pismo ukazuje się wyłącznie w wersji elektronicznej (pliki PDF). Znaleźć tam można informacje i materiały nie tylko o stupolówce ale również o warcabach rosyjskich i checkers. Czasem trafiają się również i materiały o brazylijskich.

Najnowszy, podwójny numer zawiera dwa artykuły związany z listopadowymi wydarzeniami w Bielawie.

Jakow Szaus pisze o meczu w artykule (strona 15) pod znamiennym tytułem “Postawić na młodzież!“. Znakomity, pochodzący w Wilna, trener pisze między innymi:
W drużynie z którą graliśmy, starsze pokolenie polskich warcabistów reprezentował jedynie Piotr Chmiel (chociaż jeszcze nie jest taki stary! ). Ciekawie było przyjrzeć się Natalii Sadowskiej, młodej warcabistce, które weszła już do grona liderek światowych warcabów. Rzeczywiście dobrze gra – w solidnym ‘męskim’ stylu. 
Artykuł o meczu wsparty jest fragmentami partii.

Oprócz artykułu o meczu jest jeszcze artykuł Aleksandra Getmańskiego “Współczesna twórczość polskich warcabistów“. Na siedmiu stronach znaleźć można sporo fragmentów z turnieju o Puchar Gór Sowich. Aleksander nie pisze o swoich partiach ale właśnie skupił się na grze naszych zawodników. Naprawdę warto popatrzeć! W końcu przez cały listopadowy tydzień w Bielawie mieliśmy szkolenie kadry! To cenny materiał. W kontekście naszego meczu z Izraelem, artykuł kończy się ciekawym wnioskiem.
Jeżeli dojdzie do meczu rewanżowego Izrael-Polska czy do planowanego spotkania towarzyskiego z Francją czy Rosją, przeciwnicy muszą podejść do niego bardzo poważnie gdyż polscy warcabiści w tej chwili to dobrze przygotowani, głodni sukcesów, znakomicie umotywowani pół-profesjonaliści“.

Ciekawe nieprawdaż?! Ale tak nas widzą!

Biuletyn “Warcabowy Izrael 11-12/2013” (pdf w języku rosyjskim)