Elitarne Igrzyska

804

Począwszy od 2011 roku, zawsze w grudniu, miłośnicy sportów umysłowych mieli okazję obserwować imprezę wyjątkową. Imprezę do udziału w której zapraszano elitę z pięciu dyscyplin: brydża, GO, szachów, szachów chińskich i warcabów. W dodatku imprezę gdzie walczy się o nagrody godne tej właśnie elity. Impreza odbywała się zawsze w sąsiedztwie słynnego “ptasiego gniazda” w Pekinie.

Aż trzykrotnie do udziału w tej imprezie zapraszana była (ściślej wywalczyła sobie prawo udziału!) am Natalia Sadowska. Swój udział

W innych dyscyplinach mogliśmy podziwiać naszych brydżystów (złoty medal w 2012!), oraz najlepszych naszych szachistów am Monikę Soćko (11-14) i am Radosława Wojtaszka (14).

Te imprezy to następstwo integracji naszych, tak pokrewnych dyscyplin, pod flagą IMSA. To historyczne wydarzenie odbyło się 19go kwietnia 2005 w Berlinie.

Wracając do tytułowych IGRZYSK. W grudniu minionego roku się nie odbyły. Wszystko to “zasługa” szefa Sport Accordu. Pan M. Viser podczas Zjazdu SpA w Soczi, w swoim inauguracyjnym wystąpieniu, w obecności wszystkich najwyższych funkcjonariuszy MKOl jak i Rosji (z Putinem na czele) bardzo niepochlebnie wyraził się  działalności MKOl. Zrobił to w sposób, który nie był stosowny do miejsca i okoliczności.
Oburzenie obecnych było tak wielkie, że niektóre federacje zawiesiły nawet swoje członkostwo w SportAccord. Pośrednim efektem stało się również i to, że nie mamy imprezy w Pekinie.

che_zelan_2012Ale impreza bardzo Chińczykom odpowiadała. Działa u nich instytucja administrująca dyscyplinami intelektualnymi (“Board and Card Games Administrative Center – BCGAC“). Imponujący budynek, od niedawna nawet z własną restauracją! Na sześciu rozbudowanych kondygnacjach pracują ludzie na rzecz GO, szachów (klasycznych i chińskich), brydża i warcabów. Znaleźli się sponsorzy i  BCGAC podjęłą współpracę z IMSA dla kontynuacji idei corocznego spotkania elity sportów intelektualnych. Nie bez znaczenia jest fakt, że warcabiści po raz pierwszy mają nagrody niemal równe z szachistami! To (mim zdaniem) zasługa P.Che Zelan (na zdjęciu po lewej) , wicedyrektorki BCGAC, która jest również wiceprezydentem FMJD oraz WBA (brydż).

Warcabiści podzielą pomiędzy siebie 170.000 euro (netto!). Oczywiście kibicując A.Radwańskiej czy R.Lewandowskiemu może to nie wygląda imponująco, ale świat się nie składa z samych tenisistów i piłkarzy bundesligi. Szanujmy i cieszmy się z tego co mamy. Porównując do do nagród w turniejach OPEN w Holandii czy też do organizacji ostatnich MMŚ to jest przepaść.  W zasadzie do puli nagród można dodać 50.000 euro bowiem organizatorzy zwrócą FMJD koszty podróży wszystkich zawodników. Więcej o warunkach i uczestnikach można przeczytać w regulaminie turnieju warcabowego.

Turniej odbędzie się w dniach 26 lutego do 3go marca w Huai’an. Bazą i miejscem rozgrywek będą dwa hotele. Warcabiści będą w Grand Trustel.

Polska będzie reprezentowana przez trzy Panie. Natalia Sadowska otrzymała zaproszenie imienne jako wicemistrzyni świata. I bardzo dobrze! Bowiem bez medalu w Wuhan awans by uzyskała ale z Pucharu Świata. A tak miejsce z Pucharu Świata (ostatnie kwalifikujące!) wywalczyła druga nasza zawodniczka Katarzyna Stańczuk. Brawa! Smutna pewnie jest Arleta Flisikowska, której pozostał status pierwszej rezerwowej. Nikt jednak z udziału nie zrezygnował.

Oprócz naszych warcabistek w imprezie wystąpi również szachistka – Monika Soćko.

Dla zapalonych kibiców warcabowych którzy mają ochotę na zabawę mały konkurs. Proszę podać (jacek (at) 4draughts (kropka) com) jakie miejsca zajmą w każdym z trzech turniejów (rapid, blic i superblic) zajmą nasze warcabistki. Nagrodą będzie pamiątka przywieziona z tego turnieju. Decyzję o przyznaniu nagrody podejmie nieobiektywne – jednoosobowe jury po przewodnictwem autora tej strony. Przewodniczący zobowiązuje się do konsultacji swojej decyzji z naszymi zawodniczkami. Mam nadzieję, że swoimi występami co najmniej zadowolą swoim występem w Chinach.

stanczuk_kasiaKatarzyna Stańczuk – wicemistrzyni Świata Kadetek 2015

natalia_15_wyhan

Natalia Sadowska – wicemistrzyni Świata kobiet 2015, mistrzyni Europy w grze aktywnej 2015.

ma_1

 Monika Soćko, najlepsza Polska szachistka ostatnich lat. Sześciokrotna Mistrzyni Polski, medalistka szachowej Olimpiady. Na zdjęciu (po prawej) razem z inna szachową arcymistrzynią poznają uroki warcabowej końcówki (Pekin 2012).

natalia_medal_2012

Pekin 2012. Natalia Sadowska w meczu o brązowy medal z O.Fedorowicz. Zwycięskim meczu!