Słodko – gorzko

867

Wróciłem z Gniezna. Podbudowany tym, że mamy nowy statut związku szybciutko dokończyłem trzecie wydanie klasyki gatunku, czyli warcabowego abecadła. Wielkich zmian nie ma (nowe partie i zmiany niektórych diagramów), ale nakład się wyczerpał  a pojawiają się (na szczęście!) nowi adepci stupolowego szaleństwa.  Zrobiło mi się słodko – bardzo lubię moment gdy wysyłam materiały do druku i czekam na materialny efekt i kolejną książeczkę na półkę pod tytułem ‘to się udało wydać’. Słodko.

Wróciłem z Gniezna i…

…mam gorzkie wspomnienia.

Gorzko. Po raz nie wiem już który dochodzę do wniosku, że nikt nie działa tak źle dla naszego środowiska jak my sami. Mówiąc konkretniej wódka znów przeszkodziła w rozmowach na które byłem umówiony. Bywa ona dla niektórych ważniejsza niż warcabowa pasja. Gorzko, bardzo gorzko gdy patrzę do tyłu. Problemy mojego przyjaciela, który mnie w warcaby wciągnął, problemy wielu wielu innych. Koledzy – STOP – macie jeszcze czas zrobić z tym porządek. Pora też chyba na jeszcze bardziej zdecydowane posunięcia administracyjne związku. ZERO picia na terenie zawodów i oficjalnym miejscu zakwaterowania, zero wstępu dla kibiców, gości w … tak zwanym stanie. Jeżeli nie można inaczej … Gorzko.

Słodko się zrobiło na duszy gdy zobaczyłem tyle drużyn w Gnieźnie. Dawno już tak nie było. Sukces Mazovii  na pewno smakuje znacznie lepiej niż pierwszy tytuł kilka lat temu.
I tam była walka, ale tym razem o medale rywalizowało realnie sporo drużyn. Gorzko na pewno w Gnieźnie. Myślę, że nie tyle z powodu miejsca (drugi przypadek gdy są poza podium w ostatnich DWUDZIESTU Drużynowych Mistrzostwach Polski) ale z faktu, że na swoim terenie grali mecze w trzyosobowym składzie.

Słodko. Wyjątkowo rzeczowo i konstruktywnie przebiegło Nadzwyczajne Walne, które przyjęło nowy statut. Znakomitym posunięciem było zaproszenie prawnika który przygotował nasz statut. Nie tylko to co mówił ale również fakt, że to ON mówił powoduje skupienie się na sprawie a nie na osobie.

Gorzko się robi patrząc na fakt, że na tak ważne Walne przybywają delegaci z …  SZEŚCIU klubów. Trójka delegatów przybyła specjalnie na Walne. Zatem aż pięć klubów które BYŁY w Gnieźnie nie uznały za stosowne przybyć na Walne.  Jest czas na dyskusje (było gorące forum w internecie na temat statutu) ale jest czas DECYZJI. Tutaj zabrakło nawet tych największych dyskutantów. Pewnie wkrótce będziecie najbardziej aktywni w kontestowaniu rzeczywistości w tym statutu. Można i tak ale lepiej być naprawdę aktywnym w miejscu i czasie do tego najwłaściwszym.

Słodko się robi patrząc na przyszłoroczny kalendarz. Turniejów do wyboru do koloru. Oby tylko środków i zapału starczyło. Ostatnie zawody Pucharu Świata w dalekim Curacao. Ponoć jest tam bardzo ładnie a organizator czyni sobie za cel zrobić turniej co najmniej tak jak robimy to w Polsce. Są również poważne szanse na I Młodzieżowe MŚ-64. Szczegóły powinny być znane jeszcze w listopadzie.
Gotowy jest już niemal w całości kalendarz PZWarc. Pora szukać środków …

Wszystkim miłośnikom warcabów polecam nowe wydanie WARCABOWEGO ABECADŁA jako najlepszy pomysł na nagrody w turniejach dla początkujących czy też zwyczajnie jako prezent mikołajkowo – bożonarodzeniowy.