Jeszcze raz o tytułach

724

Będąc na Walnym PZWarc w Dąbkach zauważyłem, że u niektórych kolegów wiedza na temat tytułów i ich zdobywania nie jest zbyt duża. Dlatego postanowiłem im nieco pomóc. (Artukulik poniższy wysłałem 10go czerwca do PZWarc z propozycją opublikowania).

Co nieco o tytułach FMJD

Ostatni kongres FMJD (Tallinn 2017) przyniósł sporo zmian związanych z możliwościami zdobywania tytułów oraz procedury ich zatwierdzania.

W dużym skrócie teraz to zawodnik (lub jego federacja) musi pilnować, czy zawodnikowi należy się tytuł i jeśli stwierdzi, że tak to musi o niego wnioskować.

Cała procedura jest płatna. Wcześniej wnosiło się opłaty za wliczenie turnieju do rankingów a tytułu były gratis. Teraz każdy turniej może być uwzględniony w rankingach bezpłatnie, a za tytuły się płaci.

 

Jak sprawdzić, czy zdobyłem tytuł?

Należy pamiętać, że tytuły można zdobywać w dwojaki sposób – poprzez zdobycie odpowiedniej ilości norm lub za jednorazowy wynik.

Tytułów za jednorazowy wynik należy pilnować samodzielnie (w niektórych federacjach robi to jedna osoba, w innych zawodnicy sami).

Zdobyte normy można sprawdzić na stronach FMJD. Trzeba wejść do podstron „ratings”, dalej odnaleźć swoje nazwisko (na przykład wyświetlając zawodników z Polski i zobaczymy swoją kartę. Na niej można zobaczyć wszystkie nasze normy i historię rankingu. To wystarczy.

 

Ile potrzebuje norm? Kiedy zdobywam tytuł za wynik?

Odpowiedzi na te pytania są niezwykle proste. Wszystko jest w przepisach FMJD (Aneks X) które również są dostępne na stronach FMJD. Należy wybrać z menu „Offcial info – Annexes” Tam jest wszystko podane bardzo czytelnie. Co nieco napisałem również na swoich stronach internetowych, szczególnie o nowym tytule „kandydata na mistrza FMJD” cmf(f).  To link do artykułu:

 

Jak formalnie uzyskać tytuł?

Wystarczy po prostu zapłacić. Ale wcześniej należy wypełnić wniosek on line na stronach FMJD (Offcial Info – Forms, czyli ten link. Po wypełnieniu wniosku należy za niego zapłacić. Najlepiej on-line na tej samej stronie (pay online). Bez opłaty wniosek zostanie zwyczajnie zignorowany. Opłata nie gwarantuje też tytułu! Powoduje jedynie sprawdzenie czy faktycznie tytuł się należy. Jeżeli nie to opłata przepada. Jeżeli tak, tytuł zostaje odnotowany w bazie danych a na najbliższym kongresie lub jakiejś innej dużej imprezie, stosowny dyplom zostanie wręczony zainteresowanej osobie lub przedstawicielowi federacji.

Jeszcze raz podkreślę, że o tytuł można wnioskować samodzielnie.

 

A jak z tytułami sędziowskimi?

Sobotnie Walne PZWarc zobowiązało (na mój wniosek) Kolegium Sędziowskie do aktywności. Całe lata najbardziej do tego powołany organ nie wnioskował ani razu o tytuły międzynarodowe. O tym również pisałem na swoich stronach.  Często mylnie uważa się, że tytuł sędziego technicznego jest konieczny by później zostać sędzią FMJD i na końcu sędzią międzynarodowym.  Polecam artykuł:

Jak formalnie wnioskować o tytuł sędziowski? Znów odpowiedź znajdziemy na stronach FMJD:

Przy komisji technicznej znajdziemy odpowiedzenie dokumenty.

 

Jacek Pawlicki, Szczecin 9 czerwca 2019

P.S.

Niżej wymienieni nasi zawodnicy spełniają wymogi by uzyskać tytuł cmf (kandydat na mistrza FMJD).

 1. [10333] Cegiełka Jan
 2. [10526] Czarnota Marcin
 3. [10773] Dziubek Sławomir
 4. [10697] Graczyk Janusz
 5. [10529] Grzesiak Marcin
 6. [15815] Jakubik Damian
 7. [10399] Kosmala Andrzej
 8. [10539] Mamet Piotr
 9. [10343] Przymusiński Tadeusz
 10. [10266] Sekuła Jan
 11. [10438] Siuda Grzegorz
 12. [10370] Słapiński Andrzej