Xingqiu Cup

722

Dzisiaj o rano z lotniska Okęcie ruszyły na podbój Chin dwie nasze zawodniczki. Katarzyna Stańczuk (Olymp Błonie) i Natalia Sadowska (Admirał Pcbest Szczecin). Długa podróż przez Wiedeń, później do Szanghaju i dalej pociągiem. Jak widać na fotce podróż nie straszna. Pani Katarzyna w Chinach już bywała a dla naszej najlepszej warcabistki … to chleb powszedni. Tylko w tym roku to druga podróż za chiński mur a w perspektywie jeszcze trzecia w grudniu.

Tegoroczne występy naszych Pań w PŚ są … palce lizać. Natalia wygrała Turkish Open, to była jej szósta wygrana w cyklu. W lipcu zaskoczyła wszystkich Arleta Flisikowska wygrywając Riga Open.

Po turnieju w Rydze A. Flisikowska awansowała na 10 miejsce w PŚ. W Chinach nie zagra ale jest na liście w Karpaczu. Przypomnę, że do PŚ liczą się najlepsze 4 wyniki w turniejach z ostatnich dwóch lat kalendarzowych, czyli aktualnie od 1.I.2018.  Arleta ma jedynie 3 turnieje na koncie zatem każdy wynik w Karpaczu zostanie dodany do jej wyniku.

Oto jak wygląda aktualna sytuacja. Przy zawodniczkach, które mają co najmniej 4 turnieje w nawiasie podałem najsłabszy wynik z czterech zaliczonych. Czyli mówiąc inaczej, zawodniczka musi ugrać więcej aby poprawić swój punktowy dorobek.

 1. A. Idrisowa (Rosja)  457 (80)
 2. T. Tansykkuzhina (Rosja) 447 (77)
 3. NATALIA SADOWSKA 443 (83)
 4. W. Motroczko (Ukraina) 438 (81)
 5. O. Fedorowicz (Białoruś) 427 (81)
 6. J. Makarenkowa (Ukraina) 416 (53)
 7. O. Bałtaży (Ukraina) 352 (49)
 8. H. Verheul (Holandia) 323
 9. M. Nogowicyna (Rosja) 311
 10. Arleta FLISIKOWSKA 303
  ….
  40. Katarzyna Stańczuk 86

Tłok w czołówce niesamowity! Ja mam nadzieję, że Natalia poprawi swój wynik i Puchar Świata znów trafi do jej rąk, tak jak to miało miejsce w 2016 i 2017 roku. Z ogromnym szacunkiem do wyprzedzających jej znakomitych rywalek, ale największe zyski uzyskały na dwóch tegorocznych turniejach w Afryce. O ile w ub. roku w Abidżanie, gdzie czwarte miejsce zajęła A. Flisikowska, grało 7 silnych europejek, to w tym roku zarówno w Burkina jak i na Wybrzeżu Kości grały Tamara i Aigul oraz miejscowe zawodniczki. Ale taka to już specyfika PŚ. Na szczęście w 2020 tylko jeden turniej w Afryce będzie liczony do PŚ kobiet.

W Chinach będą wszystkie najlepsze. Jest to turniej 5-gwiazdkowy zatem każdy punkt w turnieju to 5 punktów PŚ. W praktyce miejsce V lub wyżej poprawi wynik Natalii w PŚ.

Na ile rytm turniejowy pozwoli, będziemy mieli świeże informacje z pierwszej ręki.

Wyjazd Natalii Sadowskiej (Admirał PCBEST Szczecin) jest w całości sfinansowany przez sponsora, firmę PCBEST. Sponsor nie tylko pokrywa koszty ale motywuje zawodniczkę do zajmowania czołowych miejsc.