Drużyna na Turcję gotowa

873

Reprezentacja Polski na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata gotowa! Do walki w położonym w okolicy Izmiru kurorcie przystąpi dziesięcioro naszych reprezentantów.  W ubiegłym roku jedynie w najstarszej kategorii juniorek nie obsadziliśmy jednego, z trzech przysługujących nam miejsc. Tym razem jest nas o ponad połowę mniej! Po raz pierwszy od wprowadzenie tej kategorii w FMJD., nie będziemy reprezentowani w najmłodszej kategorii do lat 10.   Niestety, ale przyjąć należy, że w większości przypadków powodem są pieniążki. Mnie, jako kibicowi, mimo wszystko szkoda.

Tym goręcej będę (będziemy) kibicować tym, którzy tam będą. Zobaczmy naszą drużynę zaczynając od najstarszych.

Juniorki – Juniorzy

 1. Marta Bańkowska (Struga Marki)
  Marta w ubiegłym roku zdobyła upragniony medal wśród juniorek. Swój ostatni start juniorski na pewno też pragnie zakończyć na podium. Stać ją na to.   
 2. Jakub Stacewicz (Olymp Błonie)
  To będzie jego drugi występ w MMŚ i podobnie jak Marty już ostatni. Trzy lata temu (również w Turcji) był 25 wśród kadetów (+3=1-5). Wśród juniorów miejsce w czołowej dyszce było by znakomitym rezultatem. W tegorocznych MME w Warszawie było 20 miejsce i 50% wynik. Powtórzenie takiego wyniku to absolutne minimum o które powinien powalczyć.
 3. Szymon Polinceusz (Grom Złota Dama Poczesna)
  Jedyny w tej grupie, który będzie mógł rywalizować wśród juniorów jeszcze w przyszłym roku. Grał w MMŚ w dwóch poprzednich latach za każdym razem notując wynik “-1”. Tegoroczne MP juniorów zakończył na szóstym miejscu z bilansem zaledwie “-2”. Zobaczymy jak przepracował ostatni okres. Pora na progres. 
 4. Jakub Gazda (Unia Horyniec-Zdrój)
  Występuje w MMŚ nieprzerwanie od 2013 roku. To jego siódmy występ.  W 2016 roku grę w kadetach zakończył na “+1” (X miejsce). Dwa kolejne lata to 50%. Dodać jednak trzeba, że za każdym razem był najsłabszy w grupie punktowej, czyli punków nie zdobywał w czołówce. W Warszawie na tegorocznych MME znów było 50%, ale dla odmiany to Kuba był najlepszy w tej grupie punktowej. Mam nadzieję i szczerze życzę Kubie, tegorocznemu Mistrzowi Polski juniorów, miejsca w czołowej dziesiątce. O coś więcej będzie na pewno trudno ale …?

Kadetki – Kadetki

 1. Zuzanna Bosak (Libero Basznia Dolna)
  Sympatycznej krakowiance jest na pewno trudniej niż innym naszym reprezentantom. Nie ma możliwości 2-3 spotkań w klubie w każdym tygodniu a na każdy turniej trzeba jechać daleko od domu. Mimo to zawsze prezentuje solidne wyniki. W MMŚ grała w dwóch poprzednich latach, za każdym razem robiąc 50%. Jestem przekonany, że to absolutne minimum która Zuzia osiągnie w Turcji!
 2. Sebastian Wieczorek (Sokół Wrocław)
  Sebastian to rewelacja nie tyle Polskich co ŚWIATOWYCH warcabów ostatnich miesięcy. Czy warto pisać o tym, że w tym roku po raz pierwszy zameldował się na podium MMP i to od razu na jego najwyższym stopniu? Pewnie że warto. Warto i trzeba napisać, że wspaniałym wynikiem +4=5-0 podzielił pierwsze miejsce w MME w Warszawie. Nie jest typem “blickarza” i baraż o złoto przegrał pechowo.  Ale cóż to znaczy wobec tego co pokazał w Karpaczu na Pucharze Świata. Wynik +3=6-0! I to z kim!!! Ponad połowa jego rywali gra w tej chwili lub grała w przeszłości w finale MŚ! Sebastian zajął piąte miejsce. Nikt nigdy nie zajął takiego miejsca w oficjalnych seniorskich turniejach. Ostatnie tak imponujące wynik jakie pamiętam to drugie miejsce M Adamaszka w Brunssum w 1996 i wygrana P. Chmiela na turnieju w Bijmer w 1999. Ale żaden z nich nie miał aż takiej listy przeciwników. Cieszmy się dalej … Sebastian w Karpaczu piąty a za nim … VI Matijn van Ijlzendoorn (wicemistrz Europy 2016 i 2018) a VII Aleksander Szwarcman, człowiek który w karierze wygrał wszystko co można wygrać i to nie raz. Za III kwartał tego roku Sebastian zaliczył progres w rankingu aż o 115 punktów! Pierwszego lipca był 1133 a pierwszego października 577. Skok o 556 miejsc do góry!
  Moje prawo kibica zachwycać się tym wszystkim. Jestem głęboko przekonany, że młodszy ode mnie o 44 lata Sebastian ma zimną głowę i świetnie wie, że to miłe ale początki. WIERZĘ że początki naprawdę WIELKIEJ kariery.

mini Kadeci/Kadetki

 1. Aleksandra Łukomska (Komorzanka Komorze)
  Dla Oli to pierwszy rok w tej grupie wiekowej. Wśród dziesięciolatek grała dwukrotnie w MMŚ. W debiucie (Dąbki 2017) było 50%. Rok później już plusik i dwunaste miejsce. W tegorocznym debiucie w tej grupie w MMP pewne drugie miejsce. Jako jedyna zremisowała z Kingą Hulak, które te MP po prostu zdominowała. Jak na pierwszy rok znakomicie. Z pewnością możemy liczyć na dobry występ Oli.
 2. Agata Flisikowska (Zuch Rychlik)
  Mam nadzieję, że Agata udowodni swoim występem, że się mylę. Sądzę jednak że jej gra to takie rodzinne przyzwyczajenie. Grają rodzice, rodzeństwo, szwagier, … gram i ja. Znakomite środowisko do rozwoju a nie widać wyraźnych postępów. Trzeci rok w grupie mini-kadetek i nawet w MMP nie wygląda to imponująco (2017 – 8 miejsce, 2018 – 6 miejsce, 2019 – 7 miejsce). Życzę powodzenia i nie oczekuję zbyt wiele.
 3. Mateusz Wysokiński (Roszada Lipno)
  Mijają dwa lata gdy 9-cio letni Mateusz sprawił całej warcabowej Polsce ogromną radość i został Mistrzem Świata do lat 10, będąc jednocześnie najmłodszym zawodnikiem w swojej grupie. Miałem to szczęście, że mogłem to obserwować na własne oczy w towarzystwie taty i … rodziców jego konkurenta z Mongolii. Później była wspaniała promocja w warcabów w TVN. Tytułu Mateusz w ubiegłym roku nie obronił, ale ósme miejsce też należy oceniać pozytywnie! W tym roku debiutuje w starszej kategorii wiekowej. W MMP był drugi za Dominikiem, który zdominował turniej (jedynie dwa remisy w dwóch ostatnich rundach). Mateusz jest ambitny i na pewno starał się odrobić dystans do starszego o rok kolegi. Ich wzajemna rywalizacja, ma nadzieję, spowoduje że obaj będą wysoko!    
 4. Dominik Rubaj (Razem Świecie)
  Mistrz Polski w tej kategorii wiekowej. Karierę w MMŚ rozpoczynał dwa lata temu w Dąbkach.  Zajął tam 10 miejsce w wynikiem “+1”. Od ubiegłego roku już w wyższej kategorii wiekowej. W debiucie tej kategorii był wynik “-1”. Warszawskie ME pokazują jednak, że Dominika stać na wysokie miejsca. W Warszawie był świetny początek (5 punktów po 3 rundach)  i słaby finisz (2 punkty w ostatnich rundach). W dodatku dwie ostatnie partie przyszło grać z kolegami z reprezentacji. Myślę, że Dominik będzie wysoko!
Sebastian Wieczorek gra z liderującym aktualnie w MŚ Janem Groenendijkiem (POlish Open, Karpacz 2019)