Kluby

1074

Dzisiaj będzie o klubach w finałach Mistrzostw Polski.
20 finałów to 240 miejsc do obsadzenia. Jak wiemy miejsca te zajmowało łącznie 59 osób. A jak to było z klubami?

Otóż finaliści reprezentowali łącznie 37 klubów. Byli też i niezrzeszeni. Pobawimy się teraz danymi związanymi z klubami

Zacznę od spojrzenia na to kto zajął najwięcej miejsc w finale. Tutaj lideruje Mazovia (29) przed Lokatorem (27) i Admirałem (26). Te trzy kluby wyraźnie oderwały się od reszty.

Medale.

Jeżeli spojrzymy na medalowe sukcesy, to tytułem mogą poszczycić się cztery kluby. Lokator jako jedyny ma ponad 10 medali w dorobku. Za nim Admirał i Mazovia, pozostali znacznie dalej.

A kto miał najwięcej osób w finale?
Nie zajętych miejsc ale zawodników? 20 klubów wprowadziło do finału ca najmniej dwójkę. Liderem w tym zestawieniu jest Admirał, który w finale reprezentowało 7 osób (Pawlicki, Chmiel, Sawczyk, Stec, Mikulicz, Bieniek, Sadowska).
Po sześciu swoich zawodników w finale mieli Lokator i Warcpol, Mazovia 5.

Jak często widzieliśmy kluby w finale?
Pięć klubów było obecnych w co najmniej dziesięciu finałach.

Tylko dwa razy w finale nie było Lokatora Gniezno. Nie widzieliśmy ich jedynie w 2001 i 2003 roku. Zatem od 18 finałów łącznie i … 16 finałów z rzędu!

14 razy w finale była obecna Mazovia. Po raz pierwszy w 2006 roku i seria trwa!

W 13 finałach swoich zawodników miał Admirał Pcbest Szczecin. Najpierw w latach 2000-2007 Admirał startował nieprzerwanie. Później na pięć lat zrezygnowałem z jakiegokolwiek działania w Polsce, Admirał nieco się wyciszył i przez 6 lat nie było szczecińskiego klubu w finale.

12 finałów widziało zawodników klubu z dwóch sąsiadujących ze sobą wiosek Sarbi i Sarbki. Nazwę wszyscy oczywiście znamy. Kociołki. Tak właśnie potocznie nazywano pagórkowate tereny na pograniczu tych dwóch miejscowości. Klub nie mógł nazywać się inaczej. W pierwszym finale ich nie było ale w latach 2001-2009 byli nieprzerwanie. Aż 9 razy. Ostatni raz widzieliśmy ten klub w finale w 2015 roku.

10 finałów odbyło się z udziałem klubu Olymp Błonie.

Ilościowa dominacja w jednym finale.

Jedynie raz zdarzyło się by jeden klub miał w finale aż czwórkę (1/3!) finalistów. W dodatku klub nie dysponował dziką kartą, zatem cała czwórka awans wywalczyła. Tym klubem był Admirał Pcbest Szczecin a miało to miejsce we Wrocławiu w 2004 roku. To był wyjątkowy rok dla Admirała. Piotr Chmiel wygrał złoto we Wrocławiu, Martyna Siwek została Mistrzynią Polski kobiet a klub wygrał Drużynowe MP. Chyba jedyny taki wynik?

Wrocław 2004. Finaliści z Admirała Pcbest Szczecin: Piotr Chmiel, Leon Mikulicz, Marcin Stec i Ryszard Sawczyk.

Po trzech zawodników w finale mieli:  Admirał 2001, 2002, 2003, Tor Laskowice 2003, Mazovia 2008, 2011, 2013, 2014, 2015, i Lokator 2019.

A które kluby najczęściej się ze sobą potykały w finałach?

Znalazłem 9 par w których zawodnicy w finale rozegrali pomiędzy sobą co najmniej 20 partii. Zdecydowanie na czele duet Mazovia – Lokator.

Na koniec rozważań klubowych co nico o wierności. Spośród 59 finalistów 40 reprezentowało tylko jeden klub. Większość z nich po prostu wystąpiło jedynie raz w finale. Po drugiej stronie wyróżniła się dwójka zawodników. Obaj wstępowali w finale jako niezrzeszeni ale również w barwach wielu klubów: St. Urbanek grał w sześciu a T. Bieniek w pięciu.