Turniej drużynowy on-line

1221

Serdecznie zapraszam do udziału w turnieju PCBEST CUP for Clubs. Zapowiada się naprawdę fajna zabawa. Już w pierwszym dniu po zamieszczeniu informacji w internecie zgłosiły się drużyny z Niderlandów i Włoch. Powinno być takich zgłoszeń więcej.

Jaki jest system rozgrywek?

Drużyny są czteroosobowe. Jeden klub może mieć więcej drużyn. Składy w każdym meczu mogą być inne, ale jak ktoś raz zagra dla jednej drużyny (na przykład Admirał I), to nie może już zagrać w tym turnieju dla innej drużyny (Admirał II).

Szczegóły podam w poniedziałek (27 kwietnia) gdy poznam ostateczną ilość drużyn. Plan jest taki, że najpierw gramy systemem kołowym a później pucharowo. Ile drużyn awansuje do tej fazy, to oczywiście zależy od ilości zgłoszeń i też będzie podane w poniedziałek. Plan jest taki, że gramy wieczorami (20 i 21) w czwartki i soboty poczynając od soboty 2go maja.

W meczu zawodnicy grają w kolejności rankingów FMJD (w przypadku braku, organizator wylosuje), czyli nie ma dowolności w układaniu drużyn na deskach. Przepraszam, ale nie jestem zbyt operatywny i boję się, że nie dałbym rady z administrowaniem gdyby była swoboda w układaniu desek 😊

Jak technicznie będzie prowadzony turniej?

O podanej godzinie zawodnicy muszą się zjawić na stronach lidraughts.org. Grający białymi ustawia partię na 15’+3” i odnajduje swojego przeciwnika. Zawodnicy mogą to zresztą zrobić w dowolny inny sposób. Konieczne jest zatem by każdy miał już swój „nick” na tych stronach. Startujecie swoją partię. Ja śledzę wyniki i zapisuję. Wszystko jest w miarę operatywnie widoczne na stronach turnieju prowadzonych w draughts-arbiter.

Kto może grać w drużynie?

Wszyscy, którzy są członkami tego klubu. Po prostu. Jest jednak małe ale … Jeżeli w drużynie jest zawodnik z rankingiem FMJD 2100 lub większym to musicie wykazać, że grał on/ona w turnieju drużynowym dla tego właśnie klubu w ostatnich trzech latach.  To taki mój kaprys. Przepraszam. Ja jednak zawsze mocno preferowałem kluby, które rywalizują w takich rozgrywkach. Drużynowe MP (młodzieżowe lub seniorskie) to jest przepustka dla silniejszych zawodników do tych rozgrywek. Ranking 2099 lub mniejszy – nie ma jakichkolwiek wymagań.

Jak się zapisać?

Bardzo prosto. Najpóźniej do niedzieli (26 kwietnia) proszę przesłać emailem (jacek@4draughts.com)  zgłoszenie. W zgłoszeniu należy podać nazwę drużyny, oraz listę zawodników wraz z ich pseudonimami („nick”) na stronach lidraughts.org. Czyli trzeba by wszyscy czym prędzej utworzyli tam sobie konto, jeżeli go jeszcze nie mają. Adres z którego to zgłoszenie przyjdzie, będzie dla mnie adresem kontaktowym.

Będą oszukiwać?

To częsta obawa przed grą on-line. Idealnych rozwiązań nie ma. Nieuczciwi są i w partiach na żywo. Czy musimy jednak przejmować się specjalnie kimś, komu sprawia radość tego rodzaju „sukces”? Niech się cieszy! Pamiętam smutną historię sprzed 20 lat, gdy rodzice sfałszowali(!) legitymację szkolną swojemu dziecku. W ten sposób 11-latka grała w MMP do lat 10. Świat nie jest idealny. Są i tacy. Ale, teraz będzie „ale” i to razy trzy 😊

Ale numer 1. W tym turnieju nie gramy anonimowo! Nasze internetowe „nicki” są publikowane razem z imieniem i nazwiskiem na stronach turnieju. Społeczność warcabowa doskonale będzie umiała wyłapać niespotykane „wzrosty formy”.

Ale numer 2. Lidraughts.org to tak naprawdę lichess.org. Środowisko szachowe z oczywistych powodów w wielu sprawach jest dalej od nas. Już i dla warcabów są tam mechanizmy, którymi można sprawdzić „podejrzanego” na ile jego posunięcia są zgodne z programami komputerowymi. To naprawdę działa! Jakieś dwa tygodnie temu 13-latek z Rumunii został zdyskwalifikowany za grę za pomocą komputera podczas meczu on-line juniorów Polska – Rumunia.

Ale numer 3. Przez 24 lata działania w FMJD zaprzyjaźniłem się z wieloma arcymistrzami. Pomogą w ocenie trudnych sytuacji, których rzecz jasna nie będzie 😊

Coś jeszcze?

Turniej ma charakter koleżeński. Nie ma mowy o jakichkolwiek oficjalnych tytułach. To ma być zabawa ale … również trening! To częsta obawa przed grą on-line. Idealnych rozwiązań nie ma. Nieuczciwi są i w partiach na żywo.

Jeżeli coś jest nie jasny, lub nasuwają się jakieś pytania – zapraszam do kontaktu.

Zapraszam na strony turnieju.