Dom dla warcabistów

827
Dama Hotel Fossano

Miłośnicy warcabów często starają się podkreślić swoją pasję. Widzimy nasze panie w pięknych sukniach w kratkę, panów w kraciastych muchach. Widzieliśmy już warcabowe torty, ciastka i pizzę nawet. Pojawiły się już antywirusowe warcabowe maseczki.

Jest jednak pewien Pan w Italii, który wszystkich przebija. Zbudował warcabowy hotel.

To Davide Pagliano, prezes klubu CD Turissmo Fossano.  Jego drużynę od soboty czeka w PCBEST CUP seria meczów z naszymi klubami. Kluby te mają różne swoje siedziby, ale żaden nie przebije klubu, któremu prezesuje Davide. Siedzibą klubu jest HOTEL DAMA. Tłumaczyć na polski nie trzeba.

Davide Pagliano

Chciałem coś więcej napisać o tym wyjątkowym mieście. Davide udostępnił mi streszczenie audycji radiowej ze stacji RAI z 20 października 2009.  Przywołajmy sobie w pamięci jakąś ulubioną włoską melodię i … „posłuchajmy”.

Prowadzący Angela Maria Piga rozmawia z Davide Pagliano.

Angela: Witam wszystkich w audycji i witam w audycji „Taccuino Italiano”, ja nazywam się Angela Piga, a dziś jesteśmy w Fossano, mieście w prowincji Cuneo w regionie Piemontu. Stara część Fossano leży w górnej części miasta. Jest ona podzielona na dwie dzielnice (Borghi): Borgo Piazza, zbudowana między XVI a XVIII wiekiem oraz Borgo Vecchio (Stara Dzielnica), najstarszą część miasta, powstałą w średniowieczu. Fossano jest pełne średniowiecznych, renesansowych i barokowych budowli, ale jego wyjątkową atrakcją jest Zamek Księcia Acaja, założony przez Filippo d’Acaia w 1314 r. a ukończony w 1332 r., Przekształcony sto lat później w rezydencję książęcą Amadeusza 8 Sabaudzkiego. Dziś zamek z pięknym wewnętrznym dziedzińcem zaprojektowany przez Gaspare Solari jest miejscem wydarzeń kulturalnych, a także siedzibą jednej z największych bibliotek w regionie. Obszar wokół Fossano to miejsce bogate w kąpiele termalne, znajdujące się w rozwidleniu doliny Stury, w głębokiej dolinie zwanej „dei Bagni”, po prawej stronie rzeki Orura Stura di Demonte. Od 2006 r. W Fossano odbyło się dość szczególne i nietypowe wydarzenie, mistrzostwa w warcabach (wersja amerykańska – checkers) „Trofeo delle Nazioni”, a jego miejscem był Hotel Dama w Fossano. W zawodach uczestniczyły drużyny z Indii, Czech, Włoch i Niemic. Naszym gościem jest dzisiaj Davide Pagliano, jeden z właścicieli hotelu Dama i Prezes ASD Tourismo w Fossano, klubu zrzeszającego miłośników warcabów.

Witam Pana w naszej audycji.  Zacznijmy od zawodów: Włochy wygrały Trofeo delle Nazioni, w następującym składzie Sergio Scarpetta (Foggia), Roberto Tovagliaro (Savona), Paolo Faleo (Val d’Aosta) i Claudio Ciampi (Livorno). Mistrzostwa odbywają się pod egidą Federazione Italiana Dama, oraz we współpracy z miastem Fossano, a dokładniej z twoim hotelem, hotelem Dama w Fossano. Co sądzisz o „Trofeo”, jego wynikach i przyszłych edycjach.

Davide; Nie mogliśmy się spodziewać lepszego wyniku tego turnieju i mogę powiedzieć, że jesteśmy z niego całkowicie zadowoleni. Zarówno aspekt sportowy  jak i organizacja spełniły nasze oczekiwania. Po pierwsze Włochy wygrały turniej, a zawiązała się bliska współpraca między nami a Federazione Italiana Dama, która powierzyła nam największe od 2006 roku wydarzenie warcabowe.  Kolejne już w listopadzie, to będą Mistrzostwa Włoch. Rozwijajmy współpracę pomiędzy Fossano i warcabami,  mając nadzieję, że któregoś dnia staniemy się kimś więcej. :Domem dla warcabistów”.

Kto bierze udział w mistrzostwach? Kim są widzowie? Kibice, goście, turyści?

W mistrzostwach wzięli udział najlepsi zawodnicy pochodzący z Niemiec, Indii, Czech i oczywiście Włoch. Na turnieju pojawiło się wielu kibiców i fanów warcabów. Mimo to podczas meczów zadbaliśmy o absolutną ciszę, aby nie przeszkadzać zawodnikom i uniemożliwić im właściwą koncentrację. W Internecie każdy może oglądać wszystkie mecze dzięki kamerze internetowej umieszczonej na stołach: taka obsługa jest naprawdę doceniana przez graczy, fanów i świat warcabowy w ogóle

Mistrzostwa zostały rozegrane na angielskich zasadach (Dama Inglese). Jakie są różnice między wersją angielską i międzynarodową?

W międzynarodowych warcabach używa się planszy po 100 polowe i każdy ma po 20 pionków. Najczęściej gra się w Holandii, gdzie są zawodowi gracze, we Francji, ex ZSRR  i w Europie Wschodniej. W wersji angielskiej plansza do gry to 64 pola i 12 pionków, najczęściej grana w Wielkiej Brytanii i USA. Dla tej gry na 64, zespół programistów opracował nowy system, który zna wszystkie możliwe ruchy, dzięki czemu grając przeciwko niemu nigdy nie możesz wygrać, ale jedynie zremisować. W każdym razie rywalizacja  między ludźmi grającymi w angielskie warcaby nadal maj sens, ponieważ istnieją miliardy możliwych kombinacji.

Zazwyczaj szachy są uważane za najbardziej prestiżową grę planszową a warcaby określa się jako swego rodzaju „młodszą siostrę”, łatwą grę, w którą każdy może się zagłębić. Jaka jest Twoja opinia? Czy istnieje wiele różnic w umiejętnościach, których potrzebuje grający w warcaby, w porównaniu do szachisty?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przytoczę słowa słynnego pisarza Edgara Allana Poe, który powiedział, że ludzki umysł jest bardziej pobudzony w warcabach niż w złożoności szachów. Warcaby  mają łatwiejsze zasady gry niż szachy, ale nie czyni to tej gry banalną ani łatwiejszą.

Gra w warcaby definiowana jest jako sport. Czy jest to zaletą czy wadą dla samej gry, czy zamienia ją w wyczyn zamiast rekreacji?

Moim zdaniem zaletą jest postrzeganie jej jako sportu, ponieważ umożliwia eksponowanie umiejętności najlepszych zawodników; mimo to warcaby nadal są zajęciem rekreacyjnym dla wszystkich ludzi, którzy robią to w wolnym czasie.

Davide Palliano, jesteś właścicielem hotelu Dama Fossano. Hotel to nie tylko miejsce dorocznych mistrzostw warcabowych  – wydaje się, że jest całkowicie poświęcony warcabom, poczynając od jego nazwy. Niektóre pokoje mają wygrawerowaną warcabnicę na drewnianej podłodze! Czy możesz opowiedzieć nam o swojej pasji?

Wszystko w naszym hotelu przypomina warcaby: wszędzie na podłodze, ścianach i stołach są inkrustowane deski warcabowe. Warcaby są pasją moją i mojej rodziny, odkąd byłem dzieckiem, i to tylko rosło z biegiem lat. Jednak traktujemy to jako zajęcie rekreacyjne, a nasze umiejętności nie mają nic wspólnego z uczestnikami mistrzostw.

Czterej włoscy zawodnicy, którzy wygrali pierwsze Trofeo delle Nazioni, pochodzą z południa, północnych i środkowych Włoch. W jakim stopniu gra jest rozwinięta w naszym kraju i czy są jakieś regiony lub miasta, które promują tę grę bardziej niż inne?

Oczywiście w Fossano promujemy warcaby w jak największym stopniu, ale są też inne włoskie miasta, które mają dobrą tradycje warcabowe. Ta gra jest dość rozwinięta w całym kraju, a niedawno włoska federacja zaczęła wprowadzać warcaby do szkół by jej popularność była jeszcze większe.

Angela: dziękuję wszystkim i zapraszamy na  www.damahotelfossano.com  i www.comue.fossano.cn.it

Audycja sprzed dekady, ale myślę że ciekawa i dzisiaj. Dama Hotel ma 40 pokoi i dwie sale konferencyjne. Idealne miejsce na warcabowe turnieje!