Grajmy dla Wiaczesława!

1040

30 grudnia tego roku. Wszyscy zasiądziemy przed ekranami naszych komputerów by oglądać fascynujący pojedynek złożony z czterech partii 15’+5″. Będziemy mogli widzieć twarze grających a sędzia będzie również widział co się dzieje na ich komputerach.

To wszystko będzie w dniu 80-tych urodzin dwukrotnego Mistrza Świata (1960, 1964) Wiaczesława Szczegolewa.

Całe przedsięwzięcie pomyślane jest nie tylko dla odnotowania fantastycznego jubileuszu wybitnego warcabisty, ale również jako wsparcie jego w bardzo trudnej obecnie sytuacji życiowej. Szczegolew mieszka na obrzeżach Moskwy. Podupada na zdrowiu i bardzo słabo reaguje na to co się wokół niego dzieje. Nie rozpoznaje ludzi, czasem zaczyna mówić w obcych językach … po prostu wymaga stałej opieki. Opiekuje się nim jego córka, która sama ma też niepełnosprawnego syna. Przyjeżdża co dwa tygodnie na kilka dni, myje, opiera, przygotowuje jedzenie na zapas. Jak to w życiu bywa, pieniądze są bardzo potrzebne by móc po prostu organizować potrzebną pomoc. Takiej pomocy warcabiści już udzielili poprzez Fundusz Solidarności. Każdy może w dowolnym momencie przekazać dowolną kwotę. Tutaj link.

Turniej ma rozpropagować istnienie tego funduszu i zebrać dodatkowe środki dla Wiaczesława.

Pora na parę słów o samym turnieju. Odbędą się trzy. Każdy w formie 7-rundowego szwajcara (5’+3″). Aby zagrać w turnieju należy wpłacić co najmniej 20 euro na Fundusz Solidarności z przeznaczeniem dla Szczegolewa. Wpłata upoważnia do gry w trzech turniejach. Po wpłacie należy wysłać do sędziego informację ze swoim imieniem, nazwiskiem i NICKiem używanym na lidraughts. Grać będziemy tak jak w innych turniejach które organizowałem. Sprawdzamy kojarzenia na stronach turnieju i “idziemy” na lidraughts grać naszą partię.

Plan turniejów z linkami do stron (tam są też regulaminy ze szczegółami po angielsku i rosyjsku):
Turniej #1 15 listopada 10:00
Turniej #2 22 listopada 20:00
Turniej #3 29 listopada 16:00

Godziny rozpoczęcia różne, aby wyrównać szanse grających z różnych stron świata.

Zwycięzcy turniejów i piątka według specjalnej punktacji zagrają pucharowo dalej.

Turniej nosi nazwę “Puchar Prezydentów dla Szczegolewa“. Obecni i byli Prezydenci FMD/EDC wpłacają z prywatnych środków pieniądze. Z tych wpłat 50 euro jest przeznaczone bezpośrednio na Fundusz Solidarności a 200 euro (taka kwota jest zalecana) na pulę nagród. Ile się zbierze ostatecznie, dowiemy się za tydzień gdy minie termin wpłat. Pięć już jest na koncie FMJD, stąd w regulaminie pula nagród to 1000 euro. Pewnie się zmieni.

Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału. Obsada turnieju będzie na pewno ciekawa i da nam to dużo sportowej frajdy. Jeżeli do tego dodamy szlachetny cel … WARTO. Nawet jeżeli czas nam nie pozwala zagrać we wszystkich trzech turniejach. W razie wątpliwości czy pytań – jestem do dyspozycji.

Utworzyłem wydarzenie na FB. Są jednak ograniczenia – można zaprosić jedynie 500 znajomych. Pomóżcie – zapraszajcie do turnieju.

Trzej Mistrzowie Świata. Fotka z Amsterdamu 2005 (w tyle żona Wiaczesława, Galina. Dobry duch i menager)
To również Amsterdam, ale rok 2003
Bijlmer 1999. Grupa arcymistrzowska. Rok wcześniej Piotr Chmiel wygrał grupę mistrzowską tego turnieju i dostał zaproszenie to grupy arcymistrzowskiej. Piękna pamiątka dla Piotra, ale i dla nas wszystkich. Iser Kuperman (wówczas lat 77), nad nim Piotr (wówczas lat 27). W środku dwaj Mistrzowie Świata z Moskwy: Szczegolew (wówczas lat niespełna 59) i Szwarcman (wówczas lat 32).
Międzynarodowe MP, Mława maj 98 – Symultana na rynku. Gdzieś tam w pobliży kręciła się uczennica pierwszej klasy SP – Natalia S., ale nie przyszła zagrać. Widać za to po prawej Mistrzynię Świata Juniorek (jeszcze o tym nie wie, bo to będzie za rok) Ewę Siudę.
A po symultanie czas na koleżeńskie partie i analizy w arcymistrzowskim gronie. Wiaczesław Szczegolew bardzo pomagał Aleksandrowi Getmańskiemu w jego warcabowym rozwoju.