Pół wieku i specjalna książka

463

Za 3 lata możemy już obchodzić poważny jubileusz! 50 lat warcabów w Polsce. Warcabów jako sportu. Dla mnie nie podlega dyskusji, że finał pierwszej edycji turnieju o “Kryształowy Kamień” należy uznać za pierwsze SPORTOWE wydarzenie w warcabach (stupolowych).

Z pomocą wielu osób zbieram i uzupełniam różne historyczne wyniki. Nadaję im też postać elektroniczną a ściślej mówiąc bazodanową. Dzięki temu będzie można wykorzystać te dane w niemal dowolny sposób. Stopniowo je prezentuję (punkt TURNIEJE w menu tych stron) z nadzieję, że ci co tam byli zechcą przeżyć te wydarzenie jeszcze raz. Może wyłapią jakieś błędy czy nieścisłości? Może niektórym przyjdzie też w końcu refleksja, że historia warcabów nie zaczyna się od momentu gdy oni się pojawili, ale znacznie znacznie wcześniej. Proszę sobie wyobrazić, że nawet wcześniej niż w warcabach pojawił się niejaki Pawlicki :) Trzeba szanować historię!

Niezmiennie jestem zwolennikiem słowa drukowanego. Internet, elektroniczne dokumenty to wszystko jest super. Ale znika szybciej niż nam się wydaje! A na pewno trudno dotrzeć do właściwego źródła. Postanowiłem zatem wydać jeszcze jedną książkę. Nie mam jeszcze dla niej tytułu, ale chciałbym by ukazała się na początku 2024 roku. Chciałbym zebrać w niej wszystkie wyniki naszych najważniejszych imprez z lat 1974-2023, czyli równe 50 lat. Nie będę oszczędzał na jakości, to ma być album co najmniej na poziomie “Kroniki Sportu”.

Za najważniejsze imprezy uważam wszystkie Mistrzostwa Polski, turnieje ogólnopolskie rozgrywane w miarę cyklicznie (Pilzno w latach 70, Eryk w Darłowie, Kartuzy, Gniezno,…), ważne międzynarodowe turnieje które były u nas (Turniej Przyjaźni, Turniej Asów, Memoriały Freja, Pcbest Cup,…). Oczywiście wszystkie międzynarodowe nasze sukcesy w imprezach oficjalnych od Werony 89 po obecne sukcesy Natalii, Marty, Arlety i innych. Ale też i inne znaczące wyniki jak II miejsce M. Adamaszka w Brunssum czy wygrana Piotra Chmiela w Amsterdamie … Sam jestem ciekaw w jakim stopniu to mi się uda.

Rzecz jasna chodzi mi o pełne tabele a nie jedynie czołówkę lub tylko zajęte miejsca. W moich planach są rozdziały poświęcone poszczególnym turniejom i tabele rok po roku. Do tego lista turniejów rok po roku z odnośnikami do stron gdzie są szczegóły. Nie zabraknie oczywiście indeksu nazwisk i mam nadzieję dobrze opracowanych technicznie i merytorycznie ważnych fotografii.

Ktoś zapyta po co o tym piszę teraz gdy zostały jeszcze trzy lata? Tak trzy lata. Ale czy to dużo? Myślę, że w sam raz. To sporo pracy. Na razie digitalizuję wszystko to co już posiadam. Jeżeli jesteście w posiadaniu tabel, zdjęć, wyników, pamiątek … proszę o kontakt. Robię zdjęcia, skany itd. Wszystko zwracam!!! I to dość szybko.

Bardzo proszę o wsparcie. Fajnie się ogląda stare zdjęcia Jak na przykład te z pierwszego ogólnopolskiego turnieju na którym byłem (Złoty Potok 1978):

Partia Andrzej Kosmala – Andrzej Martko. Z góry pozycji przygląda się Zdzisław Porochnicki a dalej widać też Henia Golasia, sędziego tego turnieju.
Na pierwszym stole w turnieju o puchar “Świata Młodych” Marek Kuciński (w okularach) i …(?). Ten w golfie i długich włosach to Mirek Kobyliński (wygrał ten turniej) w partii z Basią Markowską.

Z każdym rokiem trudniej o dobrą identyfikację osób ze zdjęć. Szczególnie tych, którzy swoją warcabową przygodę zakończyły już dawno. A i równie trudno odpowiedzieć wiarygodnie na pytanie kto i kiedy tu i tam wygrał.

Gdyby ktoś z czytających ten wpis chciałby włączyć się do pomocy bardziej zdecydowanie – serdecznie zapraszam. Chętnie skorzystam z pomocy osób, które wezmą na siebie część pracy i na przykład skoncentrują się na zebraniu tabel z określonego rodzaju turniejów. To już będzie bardzo dużo.