Wirus jest czy go nie ma?

263

Co się dzieje z tym wirusem? Groźny czy już nie tak bardzo?

Z perspektywy wydarzeń warcabowych w Polsce  nie wiem co mam o tym myśleć.

Oglądam na stronach internetowych związku zdjęcia z turnieju w Janikowie. Nie widzę nikogo w masce! A tytuł artykułu (słusznie!) podkreśla, że grało aż 117 osób. Jest zatem miło – znów spotykamy się twarzą w twarz.

Inaczej jednak postąpiono w przypadku najważniejszego dorocznego spotkania klubów, czyli Walnego Zgromadzenia Delegatów. Tutaj ciągle jest wirus, o czym możemy się dowiedzieć z treści zaproszenia:

“Z uwagi na COVID-19 Walne Zgromadzenie Delegatów odbędzie się za pośrednictwem platformy internetowej”.

Z bardzo długiego już doświadczenia wiem, że we wszelkich zjazdach czy kongresach najważniejsze są jednak tak zwane “kuluary”. Rozmowy poza ogólnym forum lub w trakcie, dyskusje w czasie wspólnych podróży itp. Jeżeli mamy szczerą chęć traktowania poważnie  wspólnych spraw, to trzeba starać się dawać szansę na pełne uczestnictwo w dyskusji. Inaczej jest to jedynie traktowanie takich zjazdów jako rzecz konieczną ale tak naprawdę mało potrzebną.

W ten sposób od dłuższego czasu postępuje Kolegium Sędziowskie. Konferencje sędziowskie zwoływane są nie co roku jak być powinny, a od przypadku do przypadku. Zgubiono całkowicie ich sens. Konferencje Sędziowskie miały służyć jako forum wymiany myśli i doświadczeń jako spotkanie MERYTORYCZNE, dobrze przez KS przygotowane. Trudno o to, gdy zwołuje się kolegium na przykład na 9 wieczór. Znów chodzi organizatorom o zwykłe “zaliczenie”, bo tak gdzieś ktoś kiedyś napisał. Najważniejsze w dalszym ciągu kontrolować kto gdzie co będzie sędziował.

W moim prywatnym odczuciu Kolegium Sędziowskie aktualnie nie istnieje.

Panowie, którzy uważają się za owo kolegium pokazali, że nie wiedzą co czynią. Podczas Walnego w 2019 nie potrafili powiedzieć NIC na temat spraw do których ich zobowiązało poprzednie WZD.

W ubiegłym roku pobili nawet miłościwie nam panującą w kraju władzę i zaprosili na spotkanie, o którym nie ma ani śladu w przepisach związku.

W jaki sposób wybierane jest kolegium, napisano w Kodeksie Warcabowym bardzo wyraźnie:

Konferencja KS oprócz spraw merytorycznych dokonuje wyborów na czteroletnią kadencję.

Nie było jakiejkolwiek konferencji. Nie istnieje coś takiego jak Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Kolegium Sędziowskiego. Jest TYLKO Konferencja Sędziowska, gdzie OPRÓCZ spraw merytorycznych raz na cztery lata wybierane jest Kolegium.

Jeżeli dla delegatów na WZD zapisy naszego warcabowego prawa warte są szacunku, to zdecydowanie należy powołać KURATORA. O wszystkim zresztą jest mowa w Kodeksie. Mimo, że pisałem go w latach 2005-2006, zapisy wytrzymują jednak próbę czasu.

Życzę mądrości delegatom.
Ja już w WZD PZWarc uczestniczyć nie będę. Ale tworzyłem ten związek organizacyjnie w latach 2002-2004 i od czasu do czasu będę wyrażał swoje myśli w tej sprawie.
Był już Prezes, który rozliczał w organizowanym przez siebie finale MP dotację z MSportu jako szkolenie. Teraz mamy czasy, gdy Prezes każe płacić wszystkim za udział i wpisowe w PŚ i MŚ które organizuje. Przypomnijcie sobie jak to było całkiem niedawno. I to w czasach gdy nie mieliśmy tak solidnego sponsora zewnętrznego. Były osoby zapraszane na Polish Open gratis lub ze znaczną zniżką. Mistrzowie Polski byli za pieniądze związku na PŚ w Abidjanie, … Macie o czym rozmawiać delegaci. Przyjęta forma on-line na pewno sprzyja takiej twórczej dyskusji i powstawaniu pomysłów co zrobić aby było lepiej.