Mistrzostwa Świata w blica (4)

81

2011 – tam gdzie Panu Bogu rozwiązał się worek


 

O Baszkirii krąży legenda. Gdy Pan Bóg latał nad światem i ze swojego mieszka rozrzucał różne dobra po różnych krajach, w pewnym momencie zahaczył o gwiazdę i worek się rozerwał. Wszystko wypadło prosto na Ural – do Baszkirii.  I faktycznie jest to kraina w której z całej tablicy Mendelejewa łatwiej chyba wymienić czego nie ma niż co tam jest.

Z tego bogatego regionu nie raz udawało się coś wydobyć i dla warcabów. Nie bacząc na wydarzenia kilku ostatnich lat, trzeba oddać J. Czertokowi że potrafił robić luksusowe dla warcabistów imprezy.

Plakat Mistrzostw i Pucharu Świata

 

To były początki rozgrywek o Puchar Świata. Właśnie w Ufie odbył się pierwszy turniej w tym cyklu.  Pula nagród w PŚ wynosiła 50.000 euro (30 dla mężczyzn, 20 dla kobiet). Do tego dodano również MŚ w blica z łączną pulą nagród 25.000 euro. Panie z tej puli miały do podziału 10.000.

Do turnieju łącznie przystąpiło 55 panów i 37 pań. Niestety bez naszych, nie było zainteresowania ze strony PZWarc i to mimo tego, że w tamtych latach jakieś finansowe wsparcie z Ministerstwa Sportu było. Dofinansowania te rozpływały się w krajowych lokalnych imprezach, które nie różniły się wcale od imprez organizowanych później, w których dofinansowania nie było. W roku 2011, jeżeli ktoś chciał ruszyć w świat, to najczęściej musiał to sobie całkowicie sam sfinansować. Lista naszych nieobecności w najważniejszych imprezach jest bardzo długa.

Tym razem nie było szwajcara jak w Berlinie, ale półfinały w grupach i finał z 16 najlepszymi. By nie ryzykować poślizgami organizacyjnymi (dogrywki!) wybrano system kołowy a nie pucharowy jak to bywało wcześniej.

Na potrzeby tego artykułu ograniczę się jedynie do prezentacji tabel finałów.

Zoja Golubiewa po raz trzeci


 

Razem z Zoją na podium dwie zawodniczki, które wygrywały już MŚ w blica. Na jednym zdjęciu mieliśmy więc wszystkie dotychczasowe Mistrzynie Świata!

Aleksander Szwarcman po raz czwarty


 

Mistrzowie Świata z Berlina zachowali swoje tytuły.

Zapraszam na mały fotoreportaż. Autorem zdjęć jest Almir Sibagatullin.

Od MŚ w blica w Ufie mamy już ten turniej w kalendarzu FMJD regularnie co rok. Mała wyrwa w tym nastąpiła jedynie u pań w 2014.

Rok później mieliśmy znów wielką imprezę pod flagami IMSA. Jednym z wielu turniejów warcabowych były też MŚ w blica.

Zapraszam na kolejny odcinek. Tym razem będziemy we Francji.

Ciąg dalszy nastąpi