Ryga 2022

197

W sobotę 9 lipca zakończył się kolejny turniej z serii Pucharu Świata – Ryga Open. Zakończył się znakomicie, bo na najwyższym stopniu podium stała Natalia Sadowska. To jej ósma wygrana w PŚ!!! Nie ma drugiej tak skutecznej osoby w tych rozgrywkach.

20 startów w PŚ i 16 razy na podium.

PŚ zasługuje na odrębne podsumowanie. Wrócę do tych rozgrywek już niedługo, bo przecież za kilka dni kolejna odsłona … Heerhugowaard Open! Z udziałem zawodniczki Admirała Pcbest rzecz jasna.

Aktualny mistrz  świata Roel Boomstra wygrał turniej w kategorii OPEN. To dopiero jego drugi wygrany turniej PŚ. Poprzednio wygrał w Waageningen w 2013 roku. Wówczas również razem z Natalią Sadowską. W open grało też trzech Polaków.

13. Piotr Paluch       11   +4=3-2 (+5 do rankingu) 
19. Łukasz Kosobudzki  10   +2=6-1 (+4)
40. Tomasz Marczuk      8   +2=4-3 (-8)

Mistrzostwa świata w blica


 

Uczestnicy PŚ zostali w Rydze dzień dłużej by powalczyć o medale MŚ w blica. Jak wiemy, nasze wcześniejsze osiągnięcia to 13 miejsce Mariusza Ślęzaka (Didim 2015) oraz 4 miejsce Natalii Sadowskiej (Ułan Bator 2013).

W rywalizacji panów sprawa tytułu to miał być pojedynek silnej młodej grupy holenderskiej oraz trójki Valneris – Anikeew i Iwanow. Ku ogromnemu zaskoczeniu wszystkich (w szczególności bezpośrednio zainteresowanego!) wygrał Alexei Domczew z Litwy!!! Na ostatnich MŚ w blica zajął 35 miejsce. Przed nim uplasowała się aż czwórka naszych zawodników. Do turnieju w Rydze  przystępował z 14 numerem startowym. Pogodził wszystkich faworytów i wpisał się na listę mistrzów świata w blica pod numerem 7.

Mistrz Świata w blica 2022 – Alexey Domczew

Trójce naszych zawodników turniej zwyczajnie nie wyszedł. Jedynie Tomasz Marczuk zaliczył wynik  minimalnie powyżej swojego poziomu rankingowego.

22_wcblic

MŚ kobiet


 

Taki turniej wart jest wyróżnienia oddzielnym akapitem. Nie mieliśmy medalu a tutaj … do końca były szanse na dwa. Jak to w blicu, bywa różnie.

Rundę przed końcem tabela wyglądała następująco:

Realnie patrząc – liderka poza zasięgiem. Turniej grała bardzo pewnie i zasłużenie wygrała. Trzeba też dodać, że to jej pierwsze indywidualne złoto MŚ w seniorskich warcabach! A stawała na podium już 8 razy: 2 brązowe medale w MŚ, 3 srebrne w rapidzie, 1 srebrny i 2 brązowe w blica.

Mistrzyni świata w blica 2022 – Viktoria Motriczko

Wracamy do turnieju przed ostatnią rundą.

Kojarzenia par:

W grze o medale liczyły się dwie nasze zawodniczki i Elena Czesnokowa. Szanse miała jeszcze Olga Bałtaży, ale musiała liczyć na przegraną Natalii Sadowskiej. Tak się rzecz jasna nie stało. W czołówce pozostały już tylko dwie partie – Flisikowskiej i Bałtaży.
Mieliśmy prawo liczyć, że utytułowana i doświadczona Ola Bałtaży nie da się ograć Elenie Czesnokowej. Pozycja remisowa. Siedem na siedem. Elena miała na zegarze 6 sekund a Olga ponad 2 minuty! Jedna niefrasobliwa wymiana do tyłu i zmotywowana Elena przejęła kontrolę i z zimną krwią doprowadziła do wygranej. Chwilę później okazało się, że Flisikowskiej nie udało się pokonać żony Guntisa Valnerisa, Antry i dwóch medali by nie było.

Mamy po raz pierwszy podium w MŚ w blica! Brawo Natalia Sadowska.

22_wcblicW