25 lat EDC

238

Moje wspomnienia o początkach EDC

[English version]

Nieformalne rozmowy o klubowych rozgrywkach czy turniejach młodzieżowych trwały już od dość dawna. Jednym marzył  się cykl dobrze sponsorowanych imprez, inni myśleli o rozgrywkach klubowych, ktoś jeszcze  martwił się znikomymi możliwościami rywalizacji młodzieżowej. Byli też i tacy (jak się później okazało), dla których jedynym celem było stworzenie organizacji, która by była w kontrze do FMJD.

22 października 1997 roku, podczas mistrzostw świata kobiet w Mińsku Mazowiecki zorganizowałem pierwsze formalne zebranie (lista obecności obok).

Wszystkie te pomysły gorąco wspierał Harm Wiersma, co niewątpliwie dodawało mi pewności siebie.

1997_harm

Pod koniec turnieju do Mińska przyjechał też ówczesny Prezydent FMJD, Walter van Beek. Podszedł do całej sprawy z ogromną życzliwością.

Przyszła pora na konkretne kroki. Ja wiedziałem jedno – taki ruch wymaga przekonania do siebie KNDB. Obaj wymienieni Panowie mocno mnie wsparli organizacyjnie. Walter rozesłał pisma do wszystkich europejskich federacji (pocztą elektroniczną jak i telefonami komórkowymi posługiwali się wówczas nieliczni) z zaproszeniem do Standskanaal, Harm wsparł mnie na miejscu organizacyjnie.

 

1997_fmjd_edc

 

I tak oto doszło do kolejnego ważnego spotkania w czwartek, 18 grudnia w Standskanaal, gdzie odbywał się wówczas “Challenge Mondial”. Ja przyjechałem z jakimiś swoimi pomysłami spisanymi na papierze i z chęcią działania.

 

1997_12_projectedc

 

Zabawne, że wówczas pomysł by młodzież rywalizowała w kategoriach do 10 i 13 lat był przyjmowany ze zdziwieniem. Ostatecznie doszliśmy do kompromisu by ograniczyć się jedynie do kategorii do lat 13.

Wspierający mnie niezmiennie Walter van Beek odgrywał w tym wszystkim dużą pozytywną rolę.

Po spotkaniu przygotował też dokument.

1997_12_report

Tallinn 1998

Olimpiada Młodzieżowa i Kongres FMJD

Puenta tych działań nastąpiła w Olimpijskim Hotelu Pirita (wybudowany został do obsługi konkurencji żeglarskich  Olimpiady Moskwa-1980). Niestrudzony Heinar Jahu zorganizował tam Młodzieżową Olimpiadę.

Dzień przed Kongresem FMJD, znów we czwartek(!), 13 sierpnia wieczorem odbył się założycielski kongres EDC.

Oto lista obecności i rękopis protokołu tego spotkania.

1998_pirita

 

a tutaj protokół już przepisany na czysto

 

1997_pirida_word

 

Razem ze mną do Zarządu weszli: Janis Lelis z Łotwy i Rima Danileviciene z Litwy. Bardzo mi zależało na nie tworzeniu zbyt rozległych i wieloosobowych struktur. Polskie przysłowie “gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść” sprawdza się w praktyce. Rozmawiać trzeba w dużym gronie, ale odpowiedzialność musi spoczywać na małej grupie ludzie o sprecyzowanym zakresie zadań. To się nam sprawdzało!

Dzień później, kongres FMJD wybrał mnie na funkcję wiceprezydent odpowiadającego za Europę. To było konieczne, gdyż w ówczesnej strukturze FMJD to Kongres wybierał wiceprezydentów reprezentujących poszczególne kontynenty.

Zarząd FMJD – Tallinn 1998

W październiku w Wilnie mieliśmy pierwsze zebranie zarządu EDC, w listopadzie powstała strona internetowa. Nieco później zorganizowaliśmy konkurs na logo (zostało wybrane w głosowaniu federacji), a po kolejnym naszym zebraniu w grudniu w Szczecinie ruszyliśmy już z kalendarzem imprez.

W czerwcu 1999 w Wilnie odbył się pierwszy oficjalny turniej EDC – Puchar Konfederacji – turniej dla klubów z wyłączeniem mistrzów krajów, na początku sierpnia pierwsze Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Polsce a kilka tygodni później nasz Champions Cup, który odbywał się przez dwa kolejne lata w hotelu Bilderberg w Velp koło Arnhem. Bez zaangażowania federacji, które wzięły na siebie te całkiem nowe przecież turnieje, nic by się nie udało.

Kolejne lata EDC to nowe  imprezy. Zmalał opór wobec imprez dla najmłodszych i od 2001 (Tuchola) roku mamy ME do lat 10. Od 2000 roku (Zaporoże) mamy ME kobiet, od 2001 (Mława) ME weteranów, od 2005 (Praga) ME w blica, od 2012 (Tallinn) ME Rapid. Od 2001 roku mamy również ME do lat 10. Jedyne czego mi żal, to imprez klubowych. To co na pewno wszystkich cieszy to stabilność Młodzieżowych ME. Po ponad dwóch dekadach możemy śmiało uznać, że tam się rodzą największe gwiazdy. Wśród całego grona 1739 uczestników tej imprezy jest czwórka która wygrała Mistrzostwa Świata, jest 22 z tytułami arcymistrzowskimi.

Na koniec moich wspomnień chciałbym podkreślić jeszcze raz ogromną pozytywną rolę jaką w tym procesie odegrał Walter van Beek. Bez jego życzliwości i aktywnego wsparcia nie udało by mi się przebić oporu sceptyków.

MŚ Abidżan 1996